Nejnovější rozsáhlý projekt amerických a španělských oceánografů přinesl překvapivé výsledky. Zejména podtrhl důležitost žraloků pro celý mořský ekosystém.
Studie karibského podmořského života byla jedním z největších a nejdetailnějších průzkumů potravního řetězce, který se kdy uskutečnil. Při výzkumu odborníci důkladně zmapovali tamní ekosystém a zaměřili se především na složitý vztah mezi predátory a jejich kořistí. Na ploše 1000 kilometrů čtverečních v hloubce 100 metrů pak pozorovali na 250 druhů mořských organismů a komplikovaný řetězec více než 3000 vztahů mezi nimi.
Jedním z nejdůležitějších výsledků projektu je důkaz o negativním vlivu člověka na podmořský ekosystém, zejména na žraloky. Jejich nadměrný rybolov v Karibiku spouští dominový efekt, který ve finále vede k poklesu počtu korálových útesů. Při menším množství žraloků v tamních vodách totiž narůstá počet masožravých ryb, které loví živočichy živící se rostlinami, jež obrůstají útesy. Tyto ryby, například čeledi ploskozubcovití, se pak stěhují do jiných oblastí a útesy místo korálů pokrývají řasy.