Cílem Austrálie je nasadit drony, které budou vybavené kamerami, které se používají pro vojenské účely. Měly by hlídat výskyt žraloků a v případě nebezpečí upozornit pobřežní hlídky nebo informovat plavce, kteří jsou vybaveni chytrými hodinkami.
Výhodou speciálních kamer je, že jsou schopné objevit žraloka do hloubky až devíti metrů pod hladinou. Drony s kamerami budou testovány nejdříve u pobřeží západní Austrálie. Tato oblast patří mezi ty nejnebezpečnější.
Od roku 2000 zde po útocích žraloků zemřelo celkem 15 lidí a jen vloni zde bylo zaznamenáno minimálně 26 útoků tohoto dravce na člověka.
Za úpravou technologie stojí společnost Shark Alert International. Podle jejich informací by měla kamera pořídit každou vteřinu až sedm záběrů na pěti různých frekvencích. Nová technologie by měla doplnit a v budoucnu nahradit lidské pozorovatelé v nízko přelétávajících letadlech.
Tento způsob ale byl náročný a nákladný. Ne vždy se na ni navíc dalo spoléhat. Pokud se žralok nacházel od letové trasy, nebo byl v hloubce od 2,5 metru, byla šance jej spatřit prakticky nulová.
První testy kamerového zařízení proběhly již v Kalifornii za pomoci využití 2,5 metru dlouhého modelu velkého bílého žraloka. Tento druh je zároveň v Austrálii považován za toho nejnebezpečnějšího a nejzodpovědnějšího za většinu útoků. Když se podařilo model objevit, vyslala se okamžitě informace pobřežní hlídce, na smartphony nebo na chytré hodinky.
Podobný systém bezpilotních letounů se bude testovat také u australského východního pobřeží. SharkSpotter, který je vybaven umělou inteligencí a využívá algoritmus, dokáže žraloky odlišit například od delfínů, rejnoků a dalších mořských tvorů.
Je schopen živě nahrávat záběry a přenášet je z dronů na pobřeží. Jak se tyto technologie osvědčí, to ukáže nejdříve testovací provoz a posléze ostré nasazení.