Královská švédská akademie věd oznámila letošní druhou Nobelovu cenu. Byla udělena za unikátní přínos v oblasti fyziky. Američtí vědci Rainer Weiss, Bary Barish a Kip Thorne cenu obdrželi za klíčový příspěvek v pozorování gravitačních vln ve vesmíru..
Teoreticky předpověděl gravitační vlny už Albert Einstein (ten získal Nobelovu cenu v roce 1921 příspěvky k teoretické fyzice). Gravitační vlna je kolísání časoprostoru. Poprvé se jej podařilo oceněným vědcům zachytit v září 2015 pomocí obřích laserových detektorů .
Jsou umístěny na území států Washington a Louisiana a ve vědeckém světě jsou známé jako LIGO (Laser Interferometer Gravitational-Wave Observatory). Zachycené vlny pocházely ze srážky dvou černých děr, ke které došlo před 1,3 miliardy let. Signál byl sice velmi slabý, ale i tak jde o revoluci na poli astrofyziky.
Ve vesmíru byli změřitelné všechny druhy elektromagnetického záření a částice, jako jsou kosmické paprsky nebo neutriny. Změřené gravitační vlny jsou přímým svědectvím o narušení samotného prostoru.
Akademie uvádí, že půl ceny dostal Rainer Weiss a o druhou polovinu se podělí Barry C. Barish a Kip S. Thorne. „Je to něco zcela nového a odlišného, co nám otevírá dosud nespatřené světy… Na ty, kterým se podaří zachytit (gravitační) vlny a interpretovat jejich poselství, čekají bohaté objevy,“ uvedla akademie v prohlášení.
Ocenění pracovali na praktickém prokázání gravitačních vln několik desetiletí spolu s tisíci pracovníky z několika zemí.