Označením „burčák“ se může honosit pouze výrobek z hroznů pocházejících z České republiky. Tento mimořádně oblíbený nápoj je vlastně částečně zkvašeným moštem, který mimo své specifické chuti vyniká i blahodárnými účinky pro naše tělo. .
Burčák obsahuje mimo přirozených cukrů i vitamín B a stopové prvky, jako je železo či zinek. Jeho pitím do sebe dostáváme látky prospěšné zejména pro naše zažívání, srdce, vlasy, nehty a pokožku. Je ovšem nutné pít ho pouze s mírou, jinak se mohou dostavit silné bolesti hlavy a průjem.
Škodu by mohl ve větším množství napáchat i cukr, kterého je v burčáku značné množství.
Dobrou zprávou zejména pro něžné pohlaví je i skutečnost, že burčák napomáhá s odbouráváním tuků. Pokud ovšem nechceme, aby se všechna pozitiva změnila v pravý opak, je vhodné nepřekračovat denní dávku, které je asi 2 decilitry tohoto alkoholu denně.
Zrádnost burčáku spočívá zejména v jeho chuti a až v 7 % alkoholu. Burčák svou chutí připomíná spíše nealkoholickou hroznovou šťávu a řada lidí tak při jeho pití ztrácí kontrolu, což může samozřejmě vyústit v celou řadu nepříjemností…