Společnost Euclideon představila nedávno prototyp speciálního stolu. Ten v kombinaci s lehkými a jednoduchými brýlemi dokáže vytvořit virtuální hologram a to dokonce pro více osob. Jedná se o formu částečné rozšířené reality.
Obraz je generován v rámci stolu, následně brýle se postarají o zobrazení pouze úhlu pohledu pro pozici daného uživatele.
Australská firma mnohé překvapila již před několika lety, kdy se jim podařilo vytvořit revoluční grafický engine, který nespoléhal na polygony, ale na virtuální atomy světla. Grafika je tvořena světelnými tečkami, voxely.
Podle vývojářů je engine schopen efektivně zobrazit miliardy těchto částic pomocí současného počítačového výkonu. Mapy a struktury objektů tak mohou být maximálně detailní a přesné. Stačí je přitom naskenovat laserem z reálného prostředí.
Vraťme se ale k holografickému stolu. Systém stolu o rozměrech 1,5 x 1,5 metru je schopen zobrazit jakoukoli trojrozměrnou grafiku. Může se jednat buďto o klasické modely z CADu, ale také o nejrůznější obrazce, které byly naskenované a vytvořené v rámci enginu a nástrojů od firmy Euclideon.
Systém je schopen zpracovat dokonce terabajty dat a ty zobrazit v trojrozměrné podobě ve formě hologramu.
V jeden okamžik jej mohou sledovat až čtyři uživatelé. Holografický obraz se přitom zobrazuje pouze do okrajů displeje na stole a do výšky 60 cm nad stolem. Aby se každému zobrazoval obraz ve správném úhlu, je zapotřebí snímat jeho pozici, resp.
pozici brýlí. To je zajištěno pomocí integrovaného systému senzorů ve stole. Nevýhodou ale je počet pozic, ze kterých je možné holografický obraz sledovat. Je bohužel omezen na osm a proto jej mohou sledovat jen čtyři lidé (osm očí).
Nejedná se o plynulé 360stupňové zobrazení a zde je tak patrné, že se vychází pouze z technologie, která se využívá u 3D televizí.
Vysoká je ale i samotná pořizovací cena. V prodeji by se měly objevit od února příštího roku a to za cenu 50 až 60 tisíc dolarů, což je v přepočtu kolem 1 800 000 Kč s DPH.