Společnost Made in Space představila speciální 3D tiskárnu, která funguje i ve vesmírném vakuu. Archinaut, jak je zařízení pojmenované, bude schopné, jak odborníci věří, vyvíjet kosmické lodě a teleskopy nové generace.
Jedná se o jistě zajímavý nápad, který může znamenat výrazný pokrok v technologiích. Na požádání bude možné vyrábět součástky do vesmíru, čímž se ušetří nejen náklady za dopravu, ale bude možné některé závady odstraňovat prakticky okamžitě. Prvním náznakem je skutečnost, že se dvě 3D tiskárny nachází na ISS.
Na druhou stranu, ani jedna z nich prozatím neopustila stanici a nemusela tak čelit vakuu nebo velkým výkyvům teploty. Toto zařízení bylo prozatím odzkoušeno v podobných podmínkách pouze na Zemi a to uvnitř termální vakuové komory.
Byla v ní umístěna po dobu 24 dní. Ale reálné podmínky lze jen těžko nasimulovat.
I tak byly testy úspěšné. Podařilo se vytisknout například nosníky z polymerové slitiny o délce až 85 centimetrů. Ale 3D tiskárna toho umí daleko víc. Archinaut kombinuje technologii 3D tisku s robotickými rameny, takže vytištěné struktury se zároveň ihned sestavují.
Specialisté z NASA věří, že by mohla robotická výroba a montáž přímo ve vesmíru způsobit revoluci ve způsobu, jakým ve vesmíru navrhují, nasazují a provozují jednotlivé systémy.
3D tiskárnu v současné době čekají další testy, tentokrát na oběžné dráze Země. Pokud všechny testy dopadnou bez problémů, mohlo by být zařízení nasazeno do ostrého provozu v první polovině roku 2020.