V USA objevili britští vědci velkou lagunu pod povrchem Země, která je plná roztaveného uhlíku. Pokud by se plyn dostal na povrch, mohl by způsobit rozsáhlou katastrofu. Roztavený uhlík pokrývá 1,8 milionu kilometrů čtverečných a nachází se kolem 350 kilometrů pod zemským povrchem na západě USA.
Geologický tým z Royal Holloway University v Londýně použil pro měření zemské vibrace celkem 583 seismických senzorů. Díky tomu se jim podařilo vytvořit obraz, jak vypadá prostor pod zemským povrchem. Podle specialistů se na základě průzkumu nachází pod západní částí USA obrovská nádrž částečně roztaveného kapalného uhlíku, který kvůli vysoké teplotě produkuje oxid uhličitý a další plyny.
Množství oxidu uhličitého by ve svrchním plášti mohlo dosahovat hodnoty až 100 bilionů tun. To je mnohem více, než odhadovala v roce 2011 Agentura pro ochranu životního prostředí. Podle nich se pod povrchem nachází jen něco kolem 10 miliard tun.
Hrozí zde tak riziko, že si uhlík postupem času najde cestu ven a to kvůli sopečným výbuchům. Co by to pro nás znamenalo? Může tím dojít samozřejmě ke změně klimatu. Náhlé uvolnění plynu by mělo katastrofální následky.
Samotné jezero prozatím nepředstavuje hrozbu, ale pokud by se uvolnilo byť jen jedno procento nahromaděného oxidu uhličitého, byl by ekvivalent spálení 2,3 bilionů barelu ropy.
Součástí podzemního zkoumání je také Yellowstonský národní park, kde se našly důkazy o existenci supervulkánu. Sopka zde naposledy vybuchla před 640 tisíci lety a každý den se uvolňuje kolem 45 tisíc metrických tun oxidu uhličitého.
Pokud by došlo k výbuchu, mohla by nastat nukleární zima a kolem 90 tisíc lidí by zahynulo okamžitě v nejbližším okolí.