Zajímavý kousek se podařil vědcům. Ti vyvinuli nejtenčí holografický materiál na světě, který je tisíckrát tenčí než lidský vlas a lze jej tak umístit téměř do každého zařízení, jako jsou mobily (smarphony), monitory nebo televizory.
Současné hologramy jsou pro elektronické přístroje příliš velké. Materiály, které se při výrobě používaly, musely být tlusté jako vlnové délky světla, které upravují za účelem vytvoření iluze 3D objektu.
Ultratenký hologram, který vytvořili výzkumníci z australské RMIT University by mohl znamenat průlom v této technologické oblasti. Podařilo se jim totiž omezení současných hologramů obejít a to díky použití topologického izolátoru.
Jedná se o kvantový materiál disponující zajímavými vlastnostmi. Povrch má nízký index lomu, ale prostřední část ultra vysoký index lomu. Specialisté jej získali tak, že na křemíkové destičce nechali 25nanometrový film telluridu antimonitého.
Zde se díky refrakčnímu povrchu odráží světlo a v důsledku vícenásobných vnitřních odrazů vznikne několik fází, které vytvářejí přívětivé podmínky pro vznik 3D hologramu.
Následně za použití laseru a technologie, která je podobná té, kdy uživatel vypaluje data na CD nosič, došlo k vytvoření čtvercového hologramu o délce necelé tři milimetry.
Odborníci z RMIT University ale nespí a již plánují vývoj tuhého tenkého filmu, který by mohl být umístěn na LCD obrazovku. Díky tomu by vznikl 3D holografický displej. Pokud se toto specialistům podaří, bude se jednat o další průlomový krok v oblasti moderních technologií.