Německá společnost SCHOTT dokončila odlévání kotouče pro sekundární zrcadlo dalekohledu ESO/ELT. Hotové zrcadlo bude mít průměr 4,2 m a bude vážit 3,5 tuny. Půjde o největší sekundární zrcadlo, jaké bylo dosud osazeno v dalekohledu a také o největší konvexní zrcadlo, jaké kdy bylo vyrobeno..
Dalekohled ESO/ELT (Extremely Large Telescope) se segmentovým zrcadlem o průměru 39 metrů se stane největším teleskopem svého druhu na světě.
Polotovarem zrcadla je blok, odlitý v tomto případě ze sklokeramického materiálu Zerodur, který má nulovou roztažnost u při velkých výkyvech teploty. Odlitek bude během příštího roku projít procesem pomalého chladnutí a mechanického i tepelného opracování.
Teprve pak bude připraven pro finální úpravu přesného tvaru a leštění, které – dohromady s dalšími testy – provede francouzská společnost Safran Reosc. Tvar zrcadla po broušení a leštění se na celé optické ploše nebude odchylovat od požadovaného tvaru o více než 15 nm (15 miliontin milimetru).
Po dokončení a instalaci bude zrcadlo M2 zavěšeno nad mohutným segmentovým primárním zrcadlem dalekohledu ELT, kde bude tvořit druhý člen nové pětiprvkové optické konstrukce. Toto zrcadlo je silně zakřivené a má asférický tvar, proto jeho výroba a testování představují mimořádně náročný úkol.
ELT by měl být uveden do provozu v roce 2024. Jeho domovem se stane severní Chile, kde sídlí Evropská jižní observatoř, jejímž členem je i Česká republika.