Nezisková organizace Loono ve spolupráci s 1. lékařskou fakultou UK spouští kampaň Žiješ srdcem, která má za cíl zvýšit povědomí lidí o kardiovaskulárních nemocech a možnostech, jak jim předcházet. .
Právě kardiovaskulární onemocnění jsou nejčastější příčinou úmrtí v ČR, tvoří přibližně 47 procent všech úmrtí. V roce 2015 v jejich důsledku zemřelo 60 000 osob – z toho 27 000 na ischemickou chorobu srdeční a 10 000 na cévní mozkovou příhodu.
Zrádná jsou tím, že nejsou vidět, ani nebolí. Projeví se až v okamžiku, kdy je již „příliš pozdě“, což lidé často netuší. Je tedy důležité věnovat dostatečnou pozornost preventivním opatřením – zdravému životnímu stylu a preventivním prohlídkám.
Díky tomu lze snížit riziko rozvoje kardiovaskulárních onemocnění a jejich komplikací.
„Srdce má každý z nás, díky němu žijeme a prožíváme veškeré naše radosti i starosti. Na rozdíl od prsou či varlat si na něj nesáhneme, pečovat o něj ale lze. Naší novou kampaní Žiješ srdcem chceme lidi naučit, jak na to správně jít a zachránit tak život nejen sobě, ale i lidem ve svém okolí,“ říká zakladatelka neziskovky Loono Kateřina Vacková, studentka 6. ročníku 1. lékařské fakulty UK. Cílem je prostřednictvím vzdělávacích workshopů, mediální a online kampaně vzdělat širokou veřejnost v oblasti prevence a včasné diagnostiky kardiovaskulárních onemocnění.
To vše laicky srozumitelnou, nezastrašující komunikací, která osloví i mladou generaci.
Loono zaštítila 1. lékařská fakulta UK a po dobré zkušenosti s projektem zaměřeným na osvětu v oblasti prevence rakoviny prsou a varlat podpořila i kampaň Žiješ srdcem. „Fakulta s radostí převzala odbornou garanci nad veřejně prospěšným projektem, který naši lékaři pomohou rozvinout po odborné stránce,“ uvedl děkan 1. LF UK prof.
MUDr. Aleksi Šedo, DrSc. Podle něj je důležité, že mladí lidé už během studia medicíny dělají něco navíc a snaží se propagovat prevenci a zdravý životní styl. „Může to napovědět, že se stanou dobrými lékaři. A navíc mladí nejlépe osloví své vrstevníky,“ dodává děkan.