Nové informace o žralocích obrovských získali nyní díky nejmodernějším technologiím odborníci z americké Wildlife Conservation Society (WCS).
Žralok obrovský (Rhincodon typus) patří mezi ohrožené druhy, a proto vědci věří, že jim nové poznatky o živočichu, který dorůstá úctyhodné délky až 20 metrů, pomohou při jeho záchraně. Vědci žraloky označili elektronickými známkami, které v pravidelných intervalech zaznamenávají teplotu, tlak vody či míru slunečního záření. Zařízení pak samo po určitých časových periodách automaticky odesílá data přes satelit na místo určení.
Při studii, která probíhala na podmořských útesech při pobřeží Belize v Karibiku, se mimo jiné ukázalo, že žraloci obrovští se během noci převážně zdržují v mělkých vodách, kde se krmí planktonem, zatímco ve dne se vydávají za potravou do hlubokých vod oceánu. Neváhají se přitom potopit i do hloubky jednoho kilometru. „Teplota vody se v této hloubce pohybuje pouze několik málo stupňů nad bodem mrazu. To vysvětluje, proč žraloci žijící v tropických oblastech mají pod kůží silnou izolační vrstvu tuku, což vědce celá léta mátlo,“ říká Rachel Graham z WCS. Dále vyšlo najevo, že si žraloci s oblibou pochutnávají třeba na čerstvých želvích vejcích.