Dvě nezávislé vědecké studie v poslední době přinesly důkazy, podle kterých mohla při zániku Aztécké říše hrát roli infekce salmonely, zanesená mezi původní obyvatelstvo španělskými kolonisty..
Španělé do oblasti dnešního Mexika připluli v roce 1519. Podle názoru expertů v té době populace Aztéků čítala kolem 25 milionů lidí. Během 100 let se civilizace zmenšila na pouhý milion Aztéků. Důvody jsou do dnešní doby neznámé.
Někteří výzkumníci se domnívají, že za zánik Aztécké civilizace mohly infekční nemoci přivlečené Evropany. Žádná choroba ale doposud nebyla označena za viníka. Výsledky studií dvou mezinárodních vědeckých týmů nyní ukazují na nemoc způsobenou bakterií Salmonella enterica.
První studie byla zaměřena na DNA zubů Aztéků, kteří zemřeli při epidemii označované jako cocoliztli. Tato nákaza říši zasáhla mezi lety 1545 – 1576 a zahubila přibližně 80% populace. Jaká nemoc či nemoci epidemii způsobily, přitom zatím není známo.
Experti prozkoumali 29 zubů. Přítomnost bakterie Salmonella enterica zaznamenali hned u několika z nich.
Autoři druhé studie se zaměřili na ženu, která zemřela v Norsku asi 300 let před epidemií cocoliztli. V jejích ostatcích byla bakterie salmonely zachycena také. Možnost, že byla nemoc do Ameriky zanesena Evropany, je tedy reálná, i když zatím není možné na 100% říci, že to tak bylo.
Závěr ani jedné studie zatím nemůže být považován za přímý důkaz epidemie salmonely jako viníka zániku Aztécké říše. Obě práce ale přinášejí zajímavé podklady pro směr dalšího bádání.