Podle Penelope Bostonové, ředitelky Astrobiologického ústavu NASA, jejíž tým objev učinil, mohou tito bizarní a staří mikrobi existovat díky tomu, že se živí minerály, jako je železo nebo mangan.
„Je to super život,“ řekla Bostonová, která tyto tvory přirovnala ke stroji času. Pokud se tento nález potvrdí, bude to dalším příkladem toho, jak mohou mikrobi přežít v extrémních podmínkách na Zemi.
Vědci plánují další genetické testy mikrobů a chtějí je oživit, jak v laboratoři, tak i přímo na místě. Tyto formy života, které zahrnují 40 různých kmenů mikrobů a dokonce i některé viry, jsou natolik zvláštní, že jejich nejbližší příbuzní se geneticky liší o 10 procent.
Od svých nejbližších příbuzných jsou tak podle Bostonové geneticky asi tak daleko, jako lidé od hub.
Jeskyně Naica, které se nachází v opuštěném dole na olovo a zinek, jsou 800 metrů hluboko. Předtím, než se k nim dostali horníci, byly zcela odříznuté od okolního světa. Některé z nich jsou velké jako katedrály s gigantickými krystaly seleničitanu.
Největší známý krystal měří na délku 12 metrů, v průměru má 4 metry a jeho hmotnost se odhaduje na 55 tun. Jeskyně leží na magmatické komoře, která je zahřívá. Teplota vzduchu zde dosahuje 58 °C s vlhkostí 90 až 99 procent.