Dnešní vydry jsou mírumilovná stvoření. Jejich dávní předci ale byli hrůzostrašně vypadající šelmy s dlouhými ostrými zuby.
Fosílie pravěké vydry byly nalezeny už v roce 2010, kvůli jejich špatné zachovalosti ale rekonstrukce vzhledu trvala celých šest let. Nyní američtí vědci zveřejnili, jak dávný předek dnešních vyder vypadal.
Z celé kostry se zachovala pouze lebka, spodní čelist a několik izolovaných kostí. Na jejich základě si ale paleontologové, s malou pomocí počítačové tomografie, o vzhledu vydry dokázali udělat celkem přesný obrázek.
Tvor dorůstal velikosti většího vlka. Vážit mohl až kolem 50 kilogramů. Celému vzhledu dominovaly dlouhé zuby. Ty zřejmě vydry používaly k louskání schránek velkých měkkýšů, kteří jim sloužili jako hlavní zdroj potravy.
Pravěká vydra byla nalezena v čínské provincii Jün-nan na severozápadě země. Tvor byl pojmenován Siamogale melilutra. Druhové jméno je složením latinských názvů pro vydru – lutra a jezevce – meles. Stvoření, které obývalo vody Číny, totiž nese směs znaků obou zvířat.
Biologové proto spekulují, že dnešní vydry a jezevci mohli před mnoha miliony let sdílet společného předka.
Díky nálezu vydří fosilie se paleontologům podařilo o předkovi vodních šelem zjistit mnoho zajímavých informací. Bohužel se jim zatím nepoštěstilo najít odpověď na otázku, proč bylo zvíře o tolik větší, než naše nejznámější vydra říční.
Jaké evoluční výhody tvorům velikost přinášela, tak bude předmětem dalšího výzkumu.