Britští vědci ze Southampton University objevili v blízkosti hlubinných průduchů na dně Indického oceánu šest nových živočišných druhů. Mezi nově identifikovanými živočichy jsou například hlubinní červi, plži a krabi.
Vědeckého popisu se zatím dočkal plž, který dostal pojmenování Gigantopelta aegis. Ostatní zatím formálně popsány nebyly.
Vědci prováděli průzkum oblasti Jihozápadního indického hřbetu v listopadu 2011. Využívali při něm dálkově ovládané podmořské roboty. K zajímavým výsledkům se dobrali při nedávné analýze vzorků pocházejících z hloubky 2800 metrů z lokality známé jako Longqi. Ta se nachází 2000 kilometrů jihovýchodně od Madagaskaru.
Hlubinné průduchy se formují v místech, kde se dostává do kontaktu mořská voda a magma. Jsou obklopené množstvím organismů, o nichž svět vědy nemá tušení. Jejich existence byla poprvé zaznamenána v roce 1977.
Od té doby bylo v jejich blízkosti odhaleno na 400 druhů do té doby neznámých živočišných druhů. „Hlubinné průduchy vytváří podmínky pro rozsáhlou síť podmořského života, z které jsme zatím stihli postihnout jen nepatrný zlomek,“ říká biolog Jon Copley, vedoucí výzkumu.