Britští vědci z univerzity v Readingu uveřejnili studii, ve které poukázali na skutečnost, že dinosauři začali vymírat už dávno předtím, než před 66 miliony let na Zemi dopadl velký meteorit. Tito tvorové podle paleontologů neměli schopnost dostatečně rychle nahrazovat vymírající druhy novými, a proto se nedokázali vypořádat ani s katastrofou způsobenou vesmírným tělesem..
V současné době sice panuje všeobecný konsensus, že úplný konec dinosaurů způsobil dopad meteoritu v oblasti dnešního Mexika, podle vědců z univerzity v Readingu se však dosud věnovala jen malá pozornost faktu, že některé druhy dinosaurů začaly mizet již dávno předtím.
Vyhodnotili známá data o jednotlivých druzích stovek pravěkých ještěrů a dospěli ke zjištění, že se už před dopadem meteoritu skutečně postupně snižovala druhová pestrost všech skupin dinosaurů. Některé větve nakonec zcela vymřely a to již 24 milionů let před meteorickou katastrofou.
Přesnou příčinu tohoto vymírání se vědcům zjistit nepodařilo. S největší pravděpodobností šlo o zvýšenou sopečnou aktivitu, klimatické změny nebo konkurenci rychleji se rozvíjejících živočišných druhů.