Jasany na území Evropy jsou ve velkém ohrožení. Hrozí, že úplně z naší přírody i měst zmizí. Alespoň to ve své studii tvrdí Peter Thomas z Keele University ve Velké Británii. Thomas provedl rozsáhlý výzkum tohoto rodu opadavých listnatých stromů, který zahrnuje na 6 desítek druhů.
Upozornil, že největší zhoubou je pro jasany plísňovité onemocnění známé jako chalara, jemuž nese odborné pojmenování nekróza jasanu. Strom napadený touto nemocí viditelně chřadne. Nejprve jsou postiženy listy, poté větvičky a nakonec celý strom.
Ve Velké Británii byla nemoc identifikována v roce 2012. Podle Thomase má potenciál zahubit až 95 % jasanů na Britských ostrovech.
Houba, která nemoc působí, se do Evropy rozšířila z Asie, kde takové škody nepůsobí. Asijské jasany s ní dokáží koexistovat, neboť se vyvíjely vedle sebe. Evropské jasany takovou schopnost nemají. Nemoc byla v Evropě poprvé identifikována v roce 1992. Od té doby postihla jasany od Skandinávie až po Itálii na ploše více než 2 milionů km2.
Další pohromou je pro jasany kovově zelený brouk Agrilus planipennis. Invazní druh, jehož původ lze vysledovat rovněž do Asie.