Celostátní kolo Zeměpisné olympiády bude odstartováno 18. 4. 2016. Do Prahy se sjede z celého Česka padesát nejúspěšnějších řešitelů krajského kola v kategoriích 8. a 9. ročník základní školy a střední škola.
Soutěžící budou pracovat v terénu v zázemí Prahy i na univerzitní půdě na pražském Albertově..
Tým organizátorů z Geografické sekce Přírodovědecká fakulty Univerzity Karlovy v Praze pod vedením Silvie R. Kučerové, připravil ve spolupráci s Českou geografickou společností pro soutěžící v Zeměpisné olympiádě široký soubor úloh. Pokrývají velkou část dílčích disciplín geografie, včetně příbuzné kartografie.
V letošní ročníku Zeměpisné olympiády provází soutěžící již od okresního kola úlohy s tematikou sněhu, sjezdových tratí a lyžařských středisek. V celostátním kole se finalisté přesvědčí, že geografický pohled je nezbytný například pro plánování realizace ski-areálu.
Pro nejlepší středoškoláky však celostátním kolem ještě nic neskončí, naopak to nejdůležitější se v Praze teprve otevírá. Vítězové národního kola mají totiž možnost prokázat svoje znalosti také na mezinárodní úrovni a letos dokonce na dvou takových soutěžích.
Čtyřčlenná česká reprezentace vyrazí na Mezinárodní geografickou olympiádu iGeo, která se uskuteční v čínském Pekingu v srpnu 2016 a druhý tým ve stejnou dobu zamíří na Mezinárodní olympiádu věd o Zemi (IESO) do Mie v Japonsku. Letošní asijské destinace jsou pro soutěžící atraktivní už samy o sobě.
Zeměpisná olympiáda je soutěž pro žáky talentované v geografii a je pravidelně vypisována MŠMT pro čtyři věkové kategorie. Ročně se jí od školního po celostátní kolo zúčastní přibližně 15 000 žáků základních a 3 500 studentů středních škol.
Úspěšní řešitelé pak často s vynikajícími výsledky pokračují ve studiu geografie i na vysoké škole a předávají své zkušenosti z mezinárodních soutěží mladším soutěžícím.
V týdnu od 25. do 29. 4 proběhne na téže fakultě i jubilejní 50. ročník biologické olympiády.