https://www.youtube.com/watch?v=2STTNYNF4lk
Roboti dnes již běžně zvládají komunikaci, hrají složité hry a někde slouží i jako obsluha na recepci. Vědcům z New Yorku se ovšem poprvé v historii podařilo naprogramovat robota tak, aby byl schopný uvědomit si sebe sama.
Učinili tím výrazný krok směrem ke skutečné umělé inteligenci. .
Vědcům v čele s profesorem Selmerem Bringsjordem se podařilo naprogramovat umělou inteligenci tak, aby prošla základním sítem a podala důkaz matematicky ověřitelného povědomí o sobě samém. Podařilo se jim to díky upravené verzi rébusu Králův rádce.
Hlavní je logika
Hádanka spočívá v principu logického uvažování. Král se snaží vybrat ze tří mužů toho nejchytřejšího. Každému nasadí na hlavu černý nebo bílý klobouk. Kdo první řekne, jaký klobouk má na hlavě, stane se královým rádcem.
Jedinou nápovědou je, že mezi muži nejsou více než dva černé klobouky. Nejchytřejší rádce se rozhlédne a vidí, že ostatní dva muži mají bílé klobouky, jako první pak odpoví, že sám má na hlavě bílý klobouk.
K pochopení tohoto rébusu je nutné zamyslet se nad tím, co vidí ostatní a jak by v jednotlivých případech reagovali. Tým Selmera Bringsjorda hádanku zjednodušil a položil ji třem robotům NAO.
JAK TO DOPADLO, SE DOZVÍTE V 21. STOLETÍ Č. 12/2015, KTERÉ VYCHÁZÍ PRÁVĚ DNES!