Na turecké archeologické lokalitě Kültepe-Kaniş-Karum začaly výzkumy v roce 1948. Oblast byla kontinuálně osídlena od doby bronzové, přes dobu železnou až do období antického Řecka a Říma. Do současné doby vydalo naleziště velké množství nálezů, například několik set let staré dětské chrastítko.
Unikátní jsou ovšem nálezy mnoha hliněných destiček, které odhalují jednak obchodní informace, ale odkrývají také společenský život Asyřanů.
Tým vědců v čele s profesorem Fikri Kulakoğlu z univerzity v Ankaře nalezl v červnu letošního roku destičky z nejstaršího období, staré 4000 let. Z celkového počtu dodnes nalezených 23 500 destiček, většina obsahuje obchodní záznamy, například informace o prodeji osla.
Jsou zde ale i takové, které obsahují unikátní záznamy o průběhu adopce, plánovaných sňatcích i právech žen Na jedné z destiček byl také emotivní dopis od ženy, která si svému muži stěžovala na tchýni.
Lokalita odhaluje důležité počátky vzdělanosti v Anatolii. Nachází se na ní nesmírné množství artefaktů, odborníci proto žertují, že práce na nalezišti budou trvat ještě 5000 let.