https://www.youtube.com/watch?v=v1PH2qQr3Ts
Medvědi se vracejí. To je jistě pozitivní zpráva, protože tyto nádherné šelmy jsou neodmyslitelnou součástí přírody. Na příznivý vývoj poukazuje i nová studie švédských vědců, podle které medvědi, vlci, rysové a rosomáci již obývají celou třetinu Evropy. A to do sčítání nebyla zahrnuta Ukrajina, Bělorusko a evropská část Ruska.
I v naší zemi je tento trend patrný. Rys se již zabydlel na Šumavě, v Krkonoších, v Českém Švýcarsku, v Jeseníkách a v Beskydech. Zde se vyskytuje i vlk, který navíc překročil i česko-německé hranice a usídlil se v oblasti Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko. I medvěd se k nám občas ze Slovenska zatoulá.
Medvěd v krmítku
Lidé však soužití s velkými šelmami již odvykli, což s sebou přináší i problémy. Ty mohou být navíc znásobené teplými zimami. Medvěd si obvykle v listopadu najde nějaké suché místo, ve kterém zalehne a oddává se snění.
Jen tu a tam občas vykoukne přes zimu ven. K plnému životu se vrací koncem února, ale někteří huňáči dokážou spát až do dubna.
Mírnější zimy ovšem vedou k tomu, že medvědům se do brlohu nechce. Své o tom vědí třeba na Aljašce. Tam během letošní zimy dokonce místní úřady vydaly varování pro obyvatele. Medvědi se totiž začali stahovat k lidským obydlím, kde s oblibou zkoumali obsah popelnic a nepohrdli ani ptačími krmítky. Podobná situace se opakuje již poněkolikáté.
Podle aljašského biologa Davea Battlea za to může nejen relativní teplo, ale i nedostatek sněhu: „Dostupná ptačí krmítka s poměrně kalorickým obsahem medvědy zrovna nevybízejí, aby se už uložili k zimnímu spánku.“.