Desítky mikrometrů tencí a až několik centimetrů dlouzí červi z třídy hlístic, tzv. vlasovci (odborně filárie), se usazují v lymfatických cévách člověka, kde se množí a zabraňují průtoku mízy.
Ucpávání lymfatických cév vede k otokům a při absenci správné léčby může vyústit až v obrovské lymfedémy. Filarióza, nemoc způsobená cizopasným červem vlasovcem (filárie), se většinou projevuje otokem dolní končetiny, proto se příznakům, které vyvolává, také říká sloní noha. Hrozí hlavně v subtropických a tropických oblastech, kde nikdy není nouze o hmyzí přenašeče.
Obrázek při 1500násobném zvětšení zachycuje útok strážců imunologického pořádku, bílých krvinek, v tomto případě makrofágů (oranžové). Četné výběžky na jejich povrchu slouží ke snadnějšímu přelévání obsahu buňky, díky kterému mohou obklopovat a následně pohlcovat různé částice. Úkolem makrofágů je vetřelce doslova „sežrat“ (makrofág v latině znamená „velký požírač“), tedy nejen dostat do vlastní cytoplasmy, ale také kompletně odbourat celé jeho tělo.
O dokonání díla posléze za pomoci „vývěsních štítů“ (tzv. prezentace antigenů) na svém povrchu informují další složky obrany organismu, a připravují je tak na efektivní likvidaci množících se červů.