Domů     Architektura
První vodíkové městečko světa
21.stoleti 23.6.2006

Skupina dánských společností a institucí nedávno poprvé zveřejnila vizionářský koncept H2PIA. Jedná se o první opravdové městečko na světě, které bude fungovat především na bázi vodíkové energie. Projekt bude spuštěn v roce 2007 na zatím nejmenovaném místě v Dánsku.Skupina dánských společností a institucí nedávno poprvé zveřejnila vizionářský koncept H2PIA. Jedná se o první opravdové městečko na světě, které bude fungovat především na bázi vodíkové energie. Projekt bude spuštěn v roce 2007 na zatím nejmenovaném místě v Dánsku.

Většina obyvatel planety podvědomě vnímá chemický prvek vodík, jako jednu z alternativ která by měla v budoucnosti nahradit současná paliva. Jeho využití je však zatím velmi finančně náročné a pro skeptiky nereálné. Někteří odborníci ale soudí, že by se vodík mohl stát důležitým palivem již v roce 2050.

Odpadem bude čistá voda
Prvním projektem, který bude ověřovat možnosti využití vodíku v rozsahu obydleného městečka je dánská studie H2PIA. Podle ideových tvůrců bude H2PIA městečkem založeným na principech svobody, čistoty energií, kreativitě a inovaci. Obyvatelé zde budou produkovat energii pro veškerou svou potřebu. 
Vodík tu bude nejdůležitějším chemickým prvkem energie pro domy i automobily. Má být vyráběn především z obnovitelných zdrojů, slunce a větru. Odpadním produktem veškerého energetického zařízení  bude v tomto případě jen čistá voda.
 
Urbanistická vize

Projekt H2PIA je uzavřenou urbanistickou komunitou s rezidenčními domy, obchody, automobily a silnicemi. Jak autoři projektu uvádějí, „Obyvateli budou obyčejní lidé, kteří chtějí být šťastni v čistém a životaschopném prostředí“.
Současně budou ale muset řešit poněkud odlišné problémy, než řeší obyvatelé běžných měst, protože v H2PIA bude vládnout vodíková technologie. V rámci projektu bude využito to nejlepší z dánské architektonické dovednosti. Počítá se ale s tím, že se architektura bude živě vyvíjet podle potřeb komunity a technologických limitů daných novými výzkumy. 

H2PIA veřejná
Veřejná část představuje křižovatku pro nákupy, produkci a distribuci vodíku a energií. Obsahuje centrální výrobnu pro kombinovaný ohřev vody a elektrárnu založenou na vodíkové energii. Je tu také umístěna hydrogenová stanice, kde mohou automobily tankovat vodík pro svůj pohon.

H2PIA společenská
Společenskou část představuje centrální část města, která poskytuje obyvatelům vzrušující kombinaci obchodů, společenských prostor, firem a míst pro relaxaci a odpočinek. Ve spodních partiích projektu budou fungovat relaxační, zábavná a sportovní studia.  

Vila uzavřená
V tomto objektu budou obecní byty pro mladší obyvatele městečka. Představuje  tvůrčí a inspirující prostředí, vytvářené mladými lidmi pro svou vlastní generaci. Vila bude napájena elektřinou a teplem z centrálních energetických zdrojů.

Vila otevřená
Otevřený dům je kreací pro rodiny milující lehkost, vzdušnost a pocit svobody pohybu. Dům není připojen k centrálnímu zdroji energií. Obyvatelé si sami řídí výrobu vodíku a uskladnění následných energií pro dům i automobil.

Vila kříženec
Je určena rodinám které akceptují kombinaci života uzavřené a otevřené vily. Využívají jak své vlastní produkce energie, tak i společných energetických sítí. Přebytek energie mohou odevzdávat do společných sítí. Při jejich nedostatku naopak ze společných rozvodů odebírat. Rodina může využívat rovněž vodíkový automobil.

Související články
Architektura Historie 31.10.2024
Ke konci života už byl zcela slepý, přesto stále úspěšně velel husitským vojskům. Jeho muži ho respektovali jako geniálního stratéga, stejně jako nepřítel. Kontroverze budil už za svého života a rozdílné názory přetrvávají po celých 600 let. Přesně tolik uplynulo od jeho smrti. Co o Žižkovi (ne)víme? Jméno Jan Žižka z Trocnova (1360–1424) si většina […]
Architektura Historie 14.10.2024
Jazykovědci se málokdy mohou ozvat s přelomovým objevem. Jednou z mála možností je rozluštění písma dávných civilizací. V případě starého Egypta pomohly dvě náhody. Jednou byla starověká deska s nápisy ve třech písmech a druhou chytrá hlava Francouze, který už jako dítě vynikal jazykovým talentem. Bylo to za napoleonského tažení do Egypta, když v červenci 1799 narazili dělníci při […]
Architektura Objevy 5.9.2024
Pěti nejdůležitějšími archeologickými areály Pražského hradu, které jsou z naprosté většiny veřejnosti nepřístupné, provede zájemce mobilní aplikace Pražský hrad archeologický. Seznámí je s historií jednotlivých památek a ukáže jim i to, jak se prostor vyvíjel v průběhu staletí. Více než 150 let trvající archeologický výzkum Pražského hradu za sebou zanechal mimo jiné zcela nový pohled […]
Architektura Objevy 19.8.2024
Kolem jedné z nejznámějších megalitických staveb je opět rušno. Nedávno se totiž odborníkům podařilo zjistit, že pětimetrový balvan, který leží naplocho uprostřed kamenného kruhu byl na jih Anglie dopraven ze 760 kilometrů vzdáleného severovýchodu Skotska. Po více než sto let se přitom vědci domnívali, že centrální pískovcový balvan Stonehenge – dlouho nazývaný „oltářní kámen“ – […]
Architektura 19.5.2024
Co patří mezi symboly Austrálie? Bezesporu klokan, koala, Jižní kříž, Vánoce na pláži a také budova opery v Sydney. Tato stavba je mnohými experty považována za jednu z nejpovedenějších, jakou kdy architektova ruka navrhla. Stavba opery v Sydney je vskutku netradiční. Může připomínat gigantickou mušli, lasturu, škebli, milující se želvy nebo třeba kotvící plachetnici. Záleží […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz