Domů     Medicína
Budeme se opalovat bezpečně?
21.stoleti 22.9.2006

Letošní léto přineslo nejen spoustu slunce, ale i technologické novinky, spojené právě se sluněním. Vědci například představili plavky, které své majitele ochraňují před spálením nebo látku, jež dokáže preventivně působit proti rakovině kůže.Letošní léto přineslo nejen spoustu slunce, ale i technologické novinky, spojené právě se sluněním. Vědci například představili plavky, které své majitele ochraňují před spálením nebo látku, jež dokáže preventivně působit proti rakovině kůže.

Pípají vám plavky?
Obavám z nemocí kůže, způsobených přehnaným opalováním, respektive příliš silným ultrafialovým zářením, chce předejít jedna kanadská společnost. Ta pro letošní parné létě uvedla na trh plavky, které mají takovému nebezpečí předcházet. Plavky jsou totiž vybaveny zabudovaným měřičem, jehož úkolem je intenzitu ultrafialového záření sledovat. Pokud je příliš silné, plavky pípáním upozorní svého majitele či majitelku, že opalování začíná být v tuto chvíli nebezpečné a že je čas uchýlit se někam do stínu. Čidlo, které intenzitu UV záření sleduje, je umístěno zhruba na úrovni pasu.
Přístroj je vybaven malým displejem, na jehož stupnici (od nuly do dvaceti) lze zjištěné hodnoty UV záření průběžně sledovat. Pokud na displeji svítí pětka či menší hodnota, intenzita záření je v normálu. Do stupně deset je už velmi silná a nad desítkou se již jedná o extrémní záření, kterému se vystavovat hraničí s hazardem. V takové chvíli alarm pochopitelně už „křičí“ na celé kolo.
Potenciální zájemce taková legrace vyjde na 190 dolarů (asi 4 200 korun). O plavky je velký zájem zejména v zemích, kde je rakovina kůže velmi rozšířená, především v Austrálii a v Jihoafrické republice.

Opalování bez slunce
Opalování je dnes sice velmi módní, ale zároveň i nebezpečnou činností. Kožní nemoci v čele s rakovinou kůže jsou důrazným varováním. Řada žen i mužů si ale své tělo nedokáže představit jinak než bronzově hnědé. Koneckonců, když se projdeme našimi městy, téměř na každém rohu najdeme solárium. Co s tím?
Vědci z Austrálie možná nabízejí odpověď. Řešením by mohl být přípravek z jejich laboratoří, který po aplikaci do organismu vyvolá takové zbarvení kůže, jako by se její majitel intenzivně slunil čtrnáct dnů kdesi v Karibiku. A nejen to. Podle expertů by tento přípravek mohl zabraňovat zhoubnému bujení pod pokožkou.
Ve chvíli, kdy se nový přípravek dostane do těla, podpoří produkci melaninu, což je pigment podmiňující barvu tkání. Množství melaninu se po aplikaci může zvýšit o celých 40 procent. Zároveň přitom vytváří ochranu proti UV záření.
Látka je zatím ve fázi laboratorního testování a je tedy nutné u ní vychytat veškeré mouchy. Po prvních experimentech se totiž vyskytly vedlejší účinky. Například pokusná morčata omdlévala a dobrovolníci, kteří si tuto látku nechali implantovat, měli problémy s nevolností, únavou a rudnutím pokožky. Každopádně, pokud se podaří tyto nežádoucí jevy odstranit, výrobci krémů na opalování mohou zaplakat nad výdělkem.

Ultrafialové záření
je elektromagnetické záření s vlnovou délkou kratší než má viditelné světlo, avšak delší než má rentgenové záření. Z hlediska biologických účinků UV záření se používá dělení na spektrální oblasti:
UVA – dlouhé vlnové délky (400 – 315 nm)  – prochází atmosférou a způsobuje přímo zhnědnutí, (pigmentaci) kůže. Je relativně nejbezpečnější, ale i ono má vliv na vznik zhoubného bujení.
UVB – střední vlnové délky (315 – 280 nm) – způsobuje spálení kůže a s odstupem vyvolá její zhnědnutí. Pro buňky pokožky může mít karcinogenní účinky a podílí se na vzniku kožních nádorů. Atmosféra zachytí jen asi polovinu tohoto druhu záření.
UVC – nejkratší vlnové délky (kratší než 280 nm) – je nebezpečné životu na Zemi, ale naštěstí jej beze zbytku absorbuje atmosférický obal Země. Zato astronauti v kosmu se před ním musí mít na pozoru.

Předchozí článek
Další článek
Související články
Medicína 18.4.2025
Vědcům z Institutu Maxe Plancka pro kvantovou optiku se podařilo vytvořit nový test, který je schopen odhalit vzorky krve pacientů, kteří trpí rakovinou plic, a to s 81% přesností. Do budoucna by tento přístup pomohl pomoci významně posunout screening a diagnostiku rakoviny. Test je poháněn umělou inteligencí, která zkoumá rozdíly v molekulách, nacházejících se v […]
Medicína 17.4.2025
Akutní i chronické leukemie patří mezi nádorová onemocnění krve a krvetvorby, pro která v současnosti neexistuje screeningový program zachycující nemoc v široké populaci. Na leukemii však může poukázat běžné vyšetření krevního obrazu – ať již v rámci pravidelných preventivních kontrol u praktického lékaře, nebo v případě příznaků. Důležitým předpokladem je, aby pacient určité symptomy rozpoznal […]
Medicína 15.4.2025
Ročně zemře na vykrvácení až 1,5 milionu lidí po celém světě. Mnoho nemocnic se přitom potýká s nedostatkem krve pro transfuze, a to z důvodu neustálého poklesu dárcovství krve v kombinaci se zvýšenou poptávkou po krevních transfuzích z důvodu zvýšeného stárnutí populace, provádění rozsáhlých chirurgických zákroků či léčby chemoterapií, teroristických útoků i mezinárodních vojenských konfliktů. […]
Medicína 15.4.2025
Většina lidí si nevybaví nic, případně jen velmi málo z doby, kdy jim byly méně než tři roky. Už slavný rakouský psycholog a zakladatel psychoanalýzy Sigmund Freud nazval tento jev infantilní amnézií. Pokud jsou tyto vzpomínky klíčem k rozvoji naší identity v dospělosti, jak je možné, že si je nepamatujeme? Paměť je složitý a komplexní […]
Svět si nedávno prošel pandemií covidu, každoročně se objevují chřipkové epidemie a obavy vzbuzuje i ptačí chřipka. Kontrola šíření virů tak zůstává i nadále globální výzvou. Vědci z University of Pennsylvania se pokusili vyvinout antivirovou žvýkačku bránící přenosu viru chřipky či herpes simplex mezi lidmi. Vyrobená je z luštěniny! Předtím, než vypukla pandemie covidu, používal […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz