Mnoho zemí světa zpřísňuje podmínky pro testování léků na zvířatech. Například Evropská unie přijala v roce 2010 předpis, který nese označení REACH a klade si za cíl výrazně snížit testování různých produktů na zvířatech.
Vědci jsou tedy nuceni vymýšlet nové metody prověřování farmaceutických výrobků. Jedním z řešení tohoto problému mohou být takzvaná “syntetická játra,“ vytvořená nedávno vědci. Právě játra jsou totiž orgánem, který upozorní na negativní vedlejší účinky léků v největším procentu případů.
Vědcům se podařilo sestavit katalyzátory, které působí podobně jako skupina enzymů nazývaná cytochromy P450. Tyto enzymy totiž hrají významnou úlohu v metabolických procesech a dokážou odhalit působení farmaceutik na lidský organizmus.
Díky reakci enzymů budou vědci moci předpovídat i účinky různých kombinaci léků na lidský organismus. V západní společnosti užívá většina lidí starších šedesáti let několik léků denně, je proto důležité znát možné vedlejší účinky léčiv, pokud jsou vzájemně kombinovány.