Kanadský vědec Damon Matthews spolu se svými kolegy spočítal, kolik emisí vyprodukují jednotlivé státy. Výsledky dal pak do souvislostí s údaji, které sledovaly globální oteplování planety mezi lety 1906 a 2005, kdy teplota stoupla celkově o 0, 74 °C.
Pro svůj výzkum použili vědci historická data, která zahrnovala kromě údajů o emisích oxidu uhličitého ze spalování fosilních paliv také záznamy o emisích metanu, oxidu dusného a síranových aerosolů. V úvahu vzali i změny ve využívání půdy, jako je odlesňování.
Jako hlavní viník oteplování se ukázaly Spojené státy, které jsou podle studie za oteplování zodpovědné z 22 procent, což představuje 0. 15 °C. V pořadí druhá Čína se na zvýšení teploty podílela z devíti procent, třetí příčku obsadilo Rusko s osmi procenty.
Brazílie a Indie jsou za oteplování zodpovědné shodně sedmi procenty. S pěti procenty se do žebříčku dostalo Německo a Velká Británie.
„Vidět na prvních příčkách žebříčku méně industrializované země může působit poněkud překvapivým dojmem. Za jejich vysokou produkcí emisí CO2 stojí ale také kácení deštných pralesů,“ vysvětluje vedoucí projektu Damon Matthews.
Vědci však zároveň upozorňují, systém zpětných vazeb v klimatickém systému zatím není prozkoumaný natolik detailně, aby bylo možné vyčíslit dopady produkovaných emisí se stoprocentní přesností. Jakékoli výpočty v této oblasti jsou proto spíše orientační.
Na změnách klimatu se podílejí i další faktory, zejména sluneční aktivita. Ta přitom může do budoucna oteplování planety jak urychlit, tak také výrazně zbrzdit, nebo dokonce zastavit.