Více než dvě třetiny lidí na světě se obávají změn v klimatu. Vyplývá to z unikátního celosvětového sociologického šetření.
Průzkum probíhal v 21 zemích na šesti kontinentech v únoru 2007 a jeho cílem bylo zjistit přístup světové populace ke klimatickým změnám. Uskutečnila jej agentura Synovate pro zpravodajský kanál BBC World.
Z výsledků průzkumu lze vyzdvihnout:
* Více než dvě třetiny lidí na světě se obávájí klimatických změn. Nejvíce znepokojeni jsou Brazilci (87%), Španělé (87%), Australané (84%) a Jihoafričané (82%). Právě v těchto státech se obyvatelé nejvíce snaží povzbuzovat své známé, aby se chovali ekologicky
* Obyvatelé dvou nejprůmyslovějších zemí, které nepodepsali Kjótský protokol jsou daleko napřed před svými politiky, s 84% Australany a 57% Američany, kteří se obávají klimatických změn
* Největší podíl populace, která uvádí, že se vůbec neobává klimatických změn, je s nimi spokojena, připisuje změny přírodnímu cyklu nebo prostě nevěří, že se podnebí mění jsou Polsko s 31% a Rusko s 27% spolu s 22% Američanů a stejným počtem Indů.
Z respondentů, kteří se hodně nebo alespoň trochu obávají vlivu klimatických změn:
* Největší vinu dává člověku Španělsko (32%) a Brazílie (31%).
* Lidé si celkově nejsou jistí jaké budou mít klimatické změny dopad. Jeden ze sedmi nevěděl, jaké může být největší nebezpečí, co se týče vzniku pouští, sucha, záplav a hladu. Asiaté (Korejci, Číňané a Singapuřané) jsou ti, kteří mají o této problematice stále nejméně informací
* Za hlavní příčinu způsobující změnu klimatu na zemi je považováno znečištění (23%), lidské zavinění zahrnující kácení stromů, odpad a navýšení celkové populace lidstva (21%), spolu se zvýšením skleníkových plynů a globálním oteplování v obou případech v 10%
* Němci dávají globální oteplování za vinu automobilům a letecké dopravě. Naopak v Dubaji si jeden z pěti myslí, že za změny v klimatu může Bůh a jeho zasahování.
* 41% věří, že je za vše zodpovědná jedna země. Z těchto 41% respondentů
– dvě třetiny viní USA
– Američané svoji vinu ale uznávají. 82% z nich uvádí jako hlavního zněčišťovatele právě Spojené Státy Americké. Svou zemi považuje za znečišťovatele také 40% Indů a jedna třetina Číňanů.
* Lidé se snaží eliminovat změny v podnebí skrze své spotřební návyky. Více než polovina si koupila ekologicky nezávadný výrobek, zařízení pro snižování spotřebované energie, snížila používání obalů a plastových tašek, nebo šetří energii.
* Z těchto respondentů, kteří se snaží eliminovat změny 78% uvedlo, že šetří energii, zatímco více než dvě třetiny (68%) uvádí, že recykluje odpad.
* Snaha Hong Kongu snížit odpad se vyplácí s 86% respondentů, kteří opravdu snížili množství odpadu. 90% obyvatel Hong Kongu pak snížilo počet používaných obalů a plastových tašek.