Domů     Vesmír
Vražedné bouře na Jupiteru!
21.stoleti 19.4.2007

Jupiter je největší planetou naší sluneční soustavy, 318 x větší než Země a dvaapůlkrát hmotnější než všechny ostatní planety dohromady. Odhalili vědci tajemství vzniku děsivých bouří na jeho povrchu?Jupiter je největší planetou naší sluneční soustavy, 318 x větší než Země a dvaapůlkrát hmotnější než všechny ostatní planety dohromady. Odhalili vědci tajemství vzniku děsivých bouří na jeho povrchu?

Pokud bychom chtěli obletět Jupiter, například v Boeingu 777 rychlostí kolem 1000 km/h, potřebovali bychom na jeden oblet kolem rovníku celých 21 dnů. Pokud bychom však nasedli do obyčejného balonu a nechali se unášet vichrem, který povrch Jupiteru bičuje rychlostí okolo 600 km/h, stačilo by nám na oblet pouhých 13 dnů!
Co však způsobuje tak vražedné větry na Jupiteru? Vražedné proto, že na Zemi by takovéto vichřice zničily život na celé planetě. Jen si představme co u nás napáchaly letošní zimní vichřice o rychlosti „pouhých“ 140 kilometrů za hodinu…

Vítr nemá co zabrzdit
I když poslední velká mise sondy Galileo (1989 – 2003), vyslané k Jupiteru americkou kosmickou agenturou NASA, přinesla řadu fascinujících poznatků, o původu Jupiterových vichrů se vědci moc nedozvěděli. Obrovské bouře, tornáda a hurikány, zmítající atmosférou Jupitera, jsou pro nás proto stále nevyjasněnou záhadou.
Zatímco na Zemi je naše poměrně tenká vrstva atmosféry vázána na tvrdý a mnohde hornatý povrch planety, který rychlost větru brzdí, na Jupiteru se pohybují děsivé větrné smrště i ve výškách až 7000 kilometrů nad povrchem planety. Ta je, narozdíl od Země, plynného charakteru a vítr tu hladce klouže po plynném obalu. Simulace ukazují, že nejsilnější bouřlivé větry vanou v oblasti Jupiterova rovníku.

Za všechno může tlak
A jak zde tedy takový vítr vzniká? Teorií je celá řada, ale nepravděpodobnější říká, že obrovské tlaky na povrchu planety stlačují molekuly vodíku tak, že v podstatě tvoří elektricky vodivý kovový materiál.
Vzhledem k tomu, že Jupiter má nesmírně silné magnetické pole (však je to také pěkný obr), dochází v elektricky vodivých nižších vrstvách atmosféry k silnému zahřívání, víření a roztáčení elektronů v plynech v obřím měřítku. Zatímco na Zemi mají vítr na svědomí změny teplot mezi vzdušnými masami, zahřívanými Sluncem, na Jupiteru hraje hlavní roli teplo, vznikající v nitru planety. My se pak můžeme z bezpečné vzdálenosti kochat fascinujícím pohledem na divoce kroužící pásy mraků tak, jak nám to například zprostředkovala sonda Galileo.

Jak se měří vítr?
Při měření rychlosti větru na Jupiteru využila  sonda Galileo takzvaného Dopplerova efektu, který známe například když slyšíme houkající sanitku, jejíž zvuk se postupně mění s tím, jak se k nám blíží a posléze se vzdaluje. Vědci u klesající sondy Galileo použili radiových vln a při pohybu pouzdra při průletu jednotlivými vrstvami atmosféry sledovali změny jejich frekvence. 

Z čeho je Jupiter?
Jupiter se skládá především z plynů. Asi 90% tvoří vodík a 10% helium. V ovzduší jsou i stopy čpavku, vody a prachové částice. Jeho jádro je nejspíš kamenné, pokryté vrstvou kapalného kovového vodíku. Za ohromných tlaků vodík v ovzduší kapalní a v blízkosti jádra se mění v kov.

Související články
Vesmír 22.3.2025
V posledních letech vědce stále více fascinuje Uran, a to nejen díky svému jedinečnému postavení ve Sluneční soustavě, ale i kvůli možnostem, které skrývají jeho tajemné měsíce. Navíc třetí největší planeta patří mezi ty nejméně prozkoumané. Tomu se ale můžeme jen těžko divit, mise k planetě vzdálené 2,8 miliardy kilometrů jsou komplikované, drahé a dlouhé. […]
Vesmír 19.3.2025
Už týden je v provozu observatoř NASA SPHEREx, mise, která během následujících dvou let prostuduje miliony galaxií a hvězd v Mléčné dráze. Jak vědci doufají, její data nám pomohou pochopit nejranější okamžiky vesmíru a jeho vývoj. Astrofyzikální dalekohled vynesla na nízkou oběžnou dráhu Země 11. března raketa Falcon 9 společnosti SpaceX z kalifornské Vandenbergovy vesmírné základny. Od mise […]
Vesmír 18.3.2025
Byla první ženou ve vedení NASA, která po celý svůj život neúnavně obhajovala nové nástroje, které by vědcům mohly umožnit studovat širší vesmír. Měla velkou zásluhu na tom, že byl roku 1990 do vesmíru vyslán Hubbleův teleskop, který umožňuje zkoumat astronomické jevy bez rušení zemskou atmosférou. Díky tomu získala přezdívku „matka Hubblea“. Nancy Grace Romanová […]
Technika Vesmír 17.3.2025
Ve své době patřily k technologické špičce, máloco ale stárne rychleji než technologie. Sonda Voyager 1, která dala nahlédnout za oponu Jupiteru a Saturnu, se už dávno stala nejvzdálenějším člověkem-vyrobeným objektem ve vesmíru. Málokdo ale ví, co s sebou do vesmírných dálav nese… Každého Američana stál zhruba tolik, jako jeden oběd v McDonaldu. Finanční náklady na program […]
Vesmír 15.3.2025
Venuše a Merkur nemají žádný, Země jeden, Mars dva. To plynní obři počítají své přirozené satelity ve větších číslech, Neptun jich má 16, Uran 28 a Jupiter 95. I největší planeta Sluneční soustavy je však proti Saturnu jen chudým příbuzným. Astronomové objevili nových 128 měsíců, které obíhají krasavce s mohutným prstencem, tedy Saturn. „Je to […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz