Domů     Příroda
Beruška nemusí mít jen sedm teček
21.stoleti
od 21.stoleti 19.4.2007

Slunéčka jsou dravci hmyzí říše. Jejich obliba vychází nejen z jejich vzhledu, ale zejména z jejich žravosti. Významně totiž snižují nebezpečí přemnožení četných druhů škůdců. Slunéčka jsou dravci hmyzí říše. Jejich obliba vychází nejen z jejich vzhledu, ale zejména z jejich žravosti. Významně totiž snižují nebezpečí přemnožení četných druhů škůdců.

V Evropě žije téměř 100 (u nás přes 70) druhů slunéčkovitých, přičemž nejznámější je velké (až 8 mm) slunéčko sedmitečné (Coccinella septempunctata) s jasně červenými krovkami, na kterých je sedm výrazných černých teček. Hlavu má celou černou. 
Setkat se však můžeme i s menším (3,5 až 5,5 mm) slunéčkem dvoutečným (Coccinella bipunctata či Adalia bipunctata) nebo velkým žlutým, tmavě skvrnitým slunéčkem z rodu Propylea. Teček a skvrn může být u některých druhů dokonce až čtrnáct. Ne všechna slunéčka jsou však tečkovaná, některé druhy jsou i proužkované nebo jednobarevné.
Tykadla mají krátká nitkovitá, na konci s jakousi paličkou, čímž se liší od podobných, rovněž hojně rozšířených, ovšem méně oblíbených, mandelinek (Leptinotarsa decemlineata). Larvy jsou protáhlé, většinou šedomodře až černě zbarvené s barevnými světlými skvrnami, někdy ale i pestře zbarvené nebo pokryté bělavými voskovými vlákny. 

Draví a žraví
Larvy i dospělí brouci jsou většinou velice draví a žraví. Živí se převážně mšicemi, některé druhy napadají červce, roztoče, svilušky nebo dokonce podhoubí hub na rostlinách. Jen málo druhů je výslovně „vegetariánských“. Larvičky se okamžitě po vylíhnutí vrhají na kořist nebo se zprvu živí i nevylíhlými neoplozenými vajíčky vlastního druhu. Jedna larva se vyvíjí přibližně 20 dní, přitom sežere asi 400 mšic. Taková dospělá beruška pak během života požírá 40 – 60 mšic denně. To už je pěkný pomocník na zahrádce.
Dospělí brouci přezimují ukrytí pod kůrou stromů či v puklinách skal, často v početných společenstvech. Jsou velmi dobří letci. Hned z jara vyhledávají kořist, například kolonie mšic, do jejichž  těsné blízkosti kladou skupiny 5 – 50 špičatě oválných, lesklých, žlutavých vajíček, ze kterých se přibližně po týdnu líhnou malé tmavé larvičky. Ty se posléze zakuklí. 
Z kukly se líhne brouk, který okamžitě vyhledává kořist. Celý vývojový cyklus trvá 4 – 7 týdnů. Některé druhy, např. slunéčko dvoutečné i sedmitečné, mají jen jednu generaci do roka, jiné druhy mohou mít generací i více.

Mrtvý brouk
Dospělé slunéčko se v nebezpečí tváří jako mrtvý brouk a bezvládně padá na zem (tzv. katalepsie). Nepomůže-li to, vylučuje oranžovou šťávu (hemolymfu), obsahující alkaloidy (například coccinellin). Díky tomu je pro řadu predátorů, zejména ptáků, nechutné a jedovaté. Podobně jedovaté jsou i larvy a kukly.

reklama
Související články
Bez vody by to nešlo, tedy, alespoň co se týče pozemského života. Vodní koloběh je přitom na naší planetě jemně vyladěn a jakýkoliv zásah do něj může způsobit problém. Jenže probíhající klimatické změny jej ovlivňují více, než je zdrávo. Klimatické změny mají významný vliv na kvalitu a dostupnost vody v globálním měřítku. To, že lidem […]
Za posledních 50 let se lidská populace více než zdvojnásobila. Momentálně se po planetě Zemi pohybuje přes 8 miliard jedinců. Predikce nastiňují, že do roku 2050 číslo „poskočí“ k hranici 10 miliard. Tím se nabízí otázka… „Zvládneme tuto masu vůbec nakrmit?“ Z na pohled nepříznivé situace proto vyplývá poměrně silný tlak na neustálé zlepšování vlastností […]
Trochu to připomíná béčkový horor. Vědci zkoumali prastaré viry, které odebrali ze zmrzlé půdy v severské tundře. Ke svému překvapení badatelé zjistili, že viry se nejen navrátily k životu, ale dokázaly být i infekční. Tedy, jen vůči jednobuněčným organismům, možnost, že by napadly i lidi je nejasná, ale i tak by viry z tajícího permafrostu […]
Žraloci kladivouni jsou aktivní predátoři, kteří si rádi pochutnávají na různých druzích ryb, hlavonožců i korýšů, větší druhy nepohrdnou ani rejnoky či jinými žraloky. Aby byli schopni pronásledovat svoji kořist, museli si vyvinou důmyslné způsoby lovu. Kladivouni bronzoví (Sphyrna lewini) patří mezi kriticky ohrožené druhy. Jsou to 370 až 420 cm dlouzí a až 150 […]
Zhotovování ostrých kamenných nástrojů bylo antropology dlouho považováno za znak evoluce hominidů neboli předchůdců člověka. Nyní zjistili, že podobnou dovednost mají i makakové jávští. Tvorba kamenných nástrojů je spojována především s pravěkými kulturami doby kamenné. Ty kámen využívaly k vytváření celé řady nástrojů, včetně hrotů šípů, kopí či žernovů neboli mlýnků na obilí. Vyráběly je […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz