Domů     Příroda
Beruška nemusí mít jen sedm teček
21.stoleti 19.4.2007

Slunéčka jsou dravci hmyzí říše. Jejich obliba vychází nejen z jejich vzhledu, ale zejména z jejich žravosti. Významně totiž snižují nebezpečí přemnožení četných druhů škůdců. Slunéčka jsou dravci hmyzí říše. Jejich obliba vychází nejen z jejich vzhledu, ale zejména z jejich žravosti. Významně totiž snižují nebezpečí přemnožení četných druhů škůdců.

V Evropě žije téměř 100 (u nás přes 70) druhů slunéčkovitých, přičemž nejznámější je velké (až 8 mm) slunéčko sedmitečné (Coccinella septempunctata) s jasně červenými krovkami, na kterých je sedm výrazných černých teček. Hlavu má celou černou. 
Setkat se však můžeme i s menším (3,5 až 5,5 mm) slunéčkem dvoutečným (Coccinella bipunctata či Adalia bipunctata) nebo velkým žlutým, tmavě skvrnitým slunéčkem z rodu Propylea. Teček a skvrn může být u některých druhů dokonce až čtrnáct. Ne všechna slunéčka jsou však tečkovaná, některé druhy jsou i proužkované nebo jednobarevné.
Tykadla mají krátká nitkovitá, na konci s jakousi paličkou, čímž se liší od podobných, rovněž hojně rozšířených, ovšem méně oblíbených, mandelinek (Leptinotarsa decemlineata). Larvy jsou protáhlé, většinou šedomodře až černě zbarvené s barevnými světlými skvrnami, někdy ale i pestře zbarvené nebo pokryté bělavými voskovými vlákny. 

Draví a žraví
Larvy i dospělí brouci jsou většinou velice draví a žraví. Živí se převážně mšicemi, některé druhy napadají červce, roztoče, svilušky nebo dokonce podhoubí hub na rostlinách. Jen málo druhů je výslovně „vegetariánských“. Larvičky se okamžitě po vylíhnutí vrhají na kořist nebo se zprvu živí i nevylíhlými neoplozenými vajíčky vlastního druhu. Jedna larva se vyvíjí přibližně 20 dní, přitom sežere asi 400 mšic. Taková dospělá beruška pak během života požírá 40 – 60 mšic denně. To už je pěkný pomocník na zahrádce.
Dospělí brouci přezimují ukrytí pod kůrou stromů či v puklinách skal, často v početných společenstvech. Jsou velmi dobří letci. Hned z jara vyhledávají kořist, například kolonie mšic, do jejichž  těsné blízkosti kladou skupiny 5 – 50 špičatě oválných, lesklých, žlutavých vajíček, ze kterých se přibližně po týdnu líhnou malé tmavé larvičky. Ty se posléze zakuklí. 
Z kukly se líhne brouk, který okamžitě vyhledává kořist. Celý vývojový cyklus trvá 4 – 7 týdnů. Některé druhy, např. slunéčko dvoutečné i sedmitečné, mají jen jednu generaci do roka, jiné druhy mohou mít generací i více.

Mrtvý brouk
Dospělé slunéčko se v nebezpečí tváří jako mrtvý brouk a bezvládně padá na zem (tzv. katalepsie). Nepomůže-li to, vylučuje oranžovou šťávu (hemolymfu), obsahující alkaloidy (například coccinellin). Díky tomu je pro řadu predátorů, zejména ptáků, nechutné a jedovaté. Podobně jedovaté jsou i larvy a kukly.

Související články
Vinaři používají dvě metody k detekci toho, zda bylo jejich bílé víno kontaminováno nežádoucími mikroby, a to čichovou zkoušku a testování vzorků vína v Petriho misce. Nyní by se k nim mohla přidat ještě třetí, hi-tech metoda, a to testování vína pomocí elektronického jazyka. Elektronický jazyk se tomu lidskému vůbec nepodobá co do vzhledu, ale […]
Za hadího rekordmana byl dosud považován Titanoboa cerrejonensis, jehož pozůstatky byly objeveny v roce 2002 v severovýchodní Kolumbii. Žil zhruba před 60 miliony let a dle odhadů mohl měřit kolem 13 metrů. Nyní vědci v Indii objevili obratle zřejmě ještě většího příslušníka podřádu hadi… V hnědouhelném dole Panandhro v indickém státě Gudžarát bylo objeveno celkem […]
Chilli papričky jsou dnes nedílnou součástí čínské kuchyně, především v podobě pálivé omáčky chili crisp, na kterou nedá řada lidí dopustit. Čína ale rozhodně není domovinou pálivých papriček, které tvoří základ této omáčky. Jak se tedy do Číny dostaly? Rostliny Capsicum, mezi které se řadí jak klasické papriky, tak i pálivé chilli papričky, pochází ze […]
Nejhorší noční můry vědců se pomalu naplňují. Téměř polovina čínských měst se propadá, a to zejména kvůli čerpání vody a zvyšující se hmotnosti rychle se rozrůstajících městských oblastí. Jen nejlidnatější metropole, Šanghaj, se za poslední století propadla o více než tři metry… K tomuto závěru došel tým čínských odborníků po detailním prozkoumání 82 měst, včetně […]
V roce 2023 stoupla globální hladina oxidu uhličitého na 419 částic na milion, což je přibližně o 50 % více než před průmyslovou revolucí. To znamená, že ve vzduchu je zhruba o 50 procent více molekul oxidu uhličitého než v roce 1750. A jak se oxid uhličitý hromadí v atmosféře, zachycuje stále více tepla, což […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz