Kdesi v koutě snad každé kanceláře se hromadí potištěné papíry, které po čase už nejsou k ničemu. Tomuto problému však brzy odzvoní. Na světě je totiž nová technologie tisku, která na papíru zanechá text jen jediný den.
Podle některých průzkumů slouží až 40 procent veškerých kancelářských tisků jen na jedno použití. Obvykle se jedná o tisk emailů nebo třeba podkladů na porady. Tomuto plýtvání však bude brzy konec a ekologové mohou jásat. Pouhý jeden arch papíru může díky nejnovější technologii sloužit třeba celý rok.
Světlo funguje jako guma
Převratná technologie pochází z laboratoří společnosti Xerox. V čem spočívá její tajemství?
Existují sloučeniny, které reagují na světlo o určité vlnové délce. Pokud je tisk vystaven tomuto světlu delší dobu, změní svou barvu. V praxi to znamená, že po 16 až po 24 hodinách zcela vybledne a je připraven k dalšímu použití.
Již nyní existuje prototyp tiskárny, která dokáže zpracovat papír pomocí odpovídající vlnové délky. A první experimenty byly úspěšné! Po určité době vytištěný text z papíru skutečně zmizel.
Technologové mysleli i na to, že leckde bude nutné vymazat text krátce po vytištění. I to je jednoduché, papír stačí jen vystavit vyšší teplotě a po chvíli je opět čistý.
Papír na 500 použití
Podobným problémem se zabývají i experti ze společnosti Toshiba. Ti se ale na celou záležitost podívali z druhé strany, tedy od papíru. Výsledek? Papír, který může být použitelný až v 500 případech. Pokud se takový papír vloží do speciální tiskárny, pomocí tepla je z něho text vymazán.
Takový kouzelný papír musí mít pochopitelně i neobvyklé vlastnosti. Aby text mohl být „vygumován“, je pokryt plastovou vrstvou z polyethylenu. Tato vrstva je neobyčejně tepelně citlivá. Tepelná hlavice v tiskárně pak dokáže text nejen kvalitně vytisknout, ale poté i dokonale vymazat.
Vady na kráse
Nová tiskárna i nový papír již byly představeny veřejnosti. Při prezentaci se však objevilo několik „vad na kráse“, které ještě bude nutné vyřešit. Na papíře totiž někdy zůstává patrný stín po textu, který měl být už dávno vymazán. Navíc, pokud se dokument nechá příliš dlouho na světle, je obtížné z něj text nebo grafiku dostat pryč. Světlo v tomto případě způsobuje určité zafixování textu.
Každopádně, tiskárna je již v prodeji v Japonsku a pokud další testy dopadnou ke spokojenosti výrobce, v Evropě si ji budeme moci pořídit již v následujícím roce. 21. STOLETÍ soudí, že tiskárna nebude o moc dražší než současné kvalitní tiskárny.
První papír byl z konopí
Za vynálezce papíru bývají považováni Číňané. Čínský ministr orby Ts‘ai Lun roku 105 oznámil svému císaři, že existuje materiál, na který lze snadno psát.
Původní čínský papír se vyráběl z konopí. To se nechalo nasáknout vodou a pak bylo drceno dřevěnými palicemi. Vzniklá „kaše“ byla propláchnuta vodou, poté se do ní přidalo bělidlo a moučný škrob. Na sítu z hrubé látky byl pak materiál natřásán a kde poté i částečně vysušen. Arch papíru byl pak dosušen na teplé a hladké zdi.
Zdlouhavá výroba se zrychlila poté, co byl použit hladší materiál na síta, ze kterých bylo možno vyjmout arch ihned po odkapání vody.