Výstava exotických motýlů v Botanické zahradě hl.města Prahy sice podle kalendáře akcí skončila, motýli si ovšem poroučet nedají! (A dělají dobře!)
Skleník Fata Morgana si na jeden den oddechl, to když v pondělí 30. dubna zůstal pro veřejnost nedostupný a mohl projít po třech týdnech, kdy se v něm odehrávala tradiční motýlová akce (poprvé v červnu 2004), nezbytnou údržbou. Výstavu exotických motýlů v čase jejího trvání od 7. do 29. dubna shlédlo 45.010 lidí.
V těchto dnech se vylíhlo hned 8 největších motýlů světa (dosud se jich z kukel v líhništi na terase skleníku ve stejný okamžik vylíhli max. 3 – pozn. MU): Attacus atlas se tak stal doslova největším magnetem trojského tropického skleníku. Téměř denně se ze zhruba 8 cm velkých kukel, před zraky návštěvníků, líhnou motýlí „medvídci“ (mají „chlupatá“ tykadla, a samečci ještě chlupatější!), kteří kromě velikosti ohromují i kresbou svých křídel: Kresba na špičkách předních křídel připomíná hadí hlavu, která má zastrašit nepřátele. Těch má ovšem daleko více v Indii, Srí Lance, Číně, Malajsii a Indonésii, kde je doma, než v Troji, kde mu největší nebezpečí hrozí určitě jen od neukázněných návštěvníků…
Motýlí obři i dnes zcela zastiňují rozkvetlé rostlinné unikáty v expozici skleníku (na nektaru z mnohých si právě tropičtí krasavci pochutnávají): liánu Strongylodon macrobotrys (objevena v r. 1838 na ostrově Luzon), Heliconia bihai ‘Balister’ (červená krasavice u jezírka, která pochází z tropických deštných lesů na severu Jižní Ameriky – Guayana), zázvory, orchideje, proteje, láčkovky, podražce, banánovník, slézovité rostliny příbuzné více známému ibišku, a třeba taky fuchsie (jedna z nich pochází ze sopky Popocatepetl ve středním Mexiku, kde je známa pod téměř nevyslovitelným názvem tzopelchichilxóchitl – znamená rudý květ produkující med).
Skleník Fata Morgana je stejně jako venkovní expozice v květnu otevřen od 9 do 19 hodin: venkovní expozice denně, tropický skleník zůstává v pondělí uzavřen.