V létě minulého roku se přepisovaly architektonické rekordní tabulky. Tchajwanská věž Taipei 101 přišla o svůj primát nejvyšší budovy světa. Překonala ji totiž věž Burj Dubai, která jak již název napovídá, leží v Dubaji ve Sjednocených arabských emirátech.
Věž na Tchaj-Wanu měří 508 metrů. Dubajská stavba měří v současnosti více než 600 metrů. Její konečná výška by měla činit dokonce více než 800 metrů. (Nejvyšší budova v ČR CITY TOWER na pražské Pankráci měří 109 metrů.) Náklady na stavbu podle odhadů dosáhnou dvaceti miliard dolarů (408 miliard korun), což je stejná částka, jaká bude ještě potřeba k základní obnově válkou zničeného Afghánistánu. Spojené arabské emiráty tak získají vedle umělé sjezdovky, umělých ostrovů nebo otočného mrakodrapu další turistické lákadlo.
Autorem návrhu je americký architekt Adrian Smith z chicagského ateliéru Skidmore. Údajně se nechal inspirovat květinou Hymenocallis, která připomíná orchidej. Půdorys budovy, která je ukotvena do hloubky 50 metrů, připomíná rozvinutou korunku tohoto květu.
Jak to tak v Emirátech bývá, bohatý stát jen zaplatí a na veškerou práci najímá cizince. Burj Dubai staví korejská firma Samsung Corporation. Ta najímá dělníky z celého světa, zejména pak z Indie nebo Pákistánu, ovšem na stavbě lze potkat i Východoevropany.
Věž bude obsluhovat 66 výtahů, mezi nimi i zdviže dvoupatrové s celkovou kapacitou 46 osob. V budově budou hotely, luxusní rezidence i kancelářské prostory. Prodejní cena bytů není zas tak vysoká, jak by se dalo očekávat, nejlevnější apartmá lze koupit za 12 milionů korun, byty v centrální části Prahy bývají dražší.