Makrosnímek štítné žlázy, pořízený elektronovým mikroskopem a dodatečně kolorovaný nám poskytuje unikátní pohled na jeden z důležitých orgánů, řídících hormonální funkce našeho organismu. Na snímku vidíme oranžové a zelené míšky, mezi nimiž je červená pojivová tkáň.
Míšek se skládá z epiteliálních buněk (zelené), soustředěných kolem hlavní komory. Jednotlivé buňky sbírají z krve jód a produkují hormony štítné žlázy trijodthyroxin a tyroxin (tříbarevné), které ukládají ve formě glykoproteidu do centrální komory. Hormony štítné žlázy řídí látkovou výměnu v našem těle. Zvětšeno 140x.
Co je to hypothyreóza?
Hypothyreóza, neboli snížená funkce štítné žlázy, je jednou z nejběžnějších poruch žláz s vnitřní sekrecí. Na štítnou žlázu se léčí desítky milionů lidí – obvykle jde o sníženou funkci nebo také zvýšenou funkci. Vědci zatím nenašli odpověď na otázku, proč tato nemoc postihuje více žen než mužů. Štítnou žlázu na spodní části krku před hrtanem. Její činnost je řízena z podvěsku mozkového – hypofýzy, pomocí hormonu (THS).