Britský ostrov Wight je bezesporu největším magnetem pro všechny evropské milovníky dinosaurů. Míří sem jak přední paleontologové, tak ti, jimž obří praještěři učarovali. Ostrov je totiž největším nalezištěm dinosauřích fosilií v Evropě.
Záhadou, která však nedá odborníkům spát, je otázka, proč je zrovna na tak malém ostrově tak velké soustředění dinosauřích fosilií. Že by zde bylo jejich pohřebiště, kam se chodili uložit k poslednímu spánku? Nebo je zde zastihla pradávná katastrofa, která měla na svědomí jejich hromadnou smrt? Na tyto a další otázky se pokoušejí nyní odpovědět britští vědci.
Ostrovní ráj paleontologů
Britské ostrovy se do paleontologie zapsaly skutečně unikátními objevy. Mezi ty nejvýznamnější patří samozřejmě i objev prvního dinosaura, ke kterému došlo 1. května 1822. Jistý doktor Mantell z malého jihoanglického městečka Lewes publikuje svoji práci o výzkumu fosilií a v ní se poprvé objevuje i vyobrazení obřího zubu pravěkého dinosaura. V roce 1825 pak publikuje další práci, v níž svého dinosaura, jehož nazývá Iguanodon, poprvé kompletně popisuje. V Anglii se poté roztrhne s nálezy dinosauřích fosilií pytel a nejvíce nálezů pochází právě z ostrova Wight. Nálezy dinosauřích kostí pokračují i dnes, a to zejména proto, že útesy ostrova Wight podléhají neustálé erozi, která odhaluje další a další poklady staré miliony let.
Co zahubilo obří dinosaury?
Teorií je celá řada. Jedna z nich například uvádí, že ostrov se před nějakými 100 miliony let oddělil od pevniny a dinosauři pak zahynuli prakticky hlady, protože na malém ostrově nenalezli dostatek obživy. Další teorie kalkuluje s obrovskou kosmickou katastrofou, která se odehrála pouhých130 kilometrů anglického pobřeží. Dokladem o dopadu obrovského asteroidu je kráter nazvaný Silverpit. Tento kráter o průměru 20 kilometrů objevili badatelé v roce 2002. Jeho stáří je odhadováno na 60 milionů let, let, což by odpovídalo i době vyhynutí evropských dinosaurů. Průměr dopadajícího tělesa sice nebyl nijak závratný, pouhých 0,5 kilometru, ale následky musely být strašlivé. Navíc vesmírný host narazil do země obrovskou rychlostí, o čemž svědčí 10 soustředných prstenců vyvržených hornin. Tento úkaz byl poprvé zaznamenán právě u kráteru Silvertip.
Lovcem dinosaurů na vlastní kůži
Jednou z největších turistických atrakcí na ostrově Wight je i Dinosaur Farm Museum v Brighstone, které nabízí v Evropě ty nejlepší podmínky pro studium dinosaurů. Ve sbírkách muzea najdete většinu známých i méně známých druhů dinosaurů. Navíc se můžete stát i skutečným lovcem dinosaurů, protože muzeum pořádá pro zájemce pravidelné lovy na dinosauří fosilie (Dinosaur Fossil Hunts), kdy společně s průvodcem pátráte po dinosauřích kostech na místních plážích a křídových útesech. Rodinné vstupné do muzea je 10 liber a lov na dinosaury si můžete užít už za 4 libry. O něco více (13,95 libry) zaplatí rodina v moderním muzeu dinosaurů poblíž města Sandown, nazvaném příznačně Dinosaur Isle. Muzeum se nachází v moderní budově, vystavěné ve tvaru pravěkého pterodaktyla.