Je známo, že všichni krabi poustevníčci obydlují opuštěné ulity. Pro semi-pozemského poustevnického kraba Coenobita compressus je hledání prázdných schránek značně ztíženo. V oceánu se totiž dají nalézt mnohem snadněji než na souši, kde tolik živočichů s ulitami nežije.
Také existuje více suchozemských predátorů, kteří jsou schopni skořápku rozlousknout. Obydluje tedy prázdné ulity plžů a je jediným druhem kraba, který si svou ulitu předělává. Vydlabává ji, takže získává pro sebe nebo vajíčka více prostoru, ale také si tím snižuje zátěž, kterou táhne všude s sebou.
Mark Laidre a tým biologů z univerzity v Berkeley v Kalifornii objevili, že tito krabi ve skupinách čítajících desítky jedinců napadají ostatní a stěhují se do jejich větších ulit. „Tomu, jenž byl vykopnut ze svého obydlí, většinou zůstane ta nejmenší ulita, která ho nemůže dostatečně ochránit,“ sdělil Laidre.
Soudí, že se jedná o ukázku evolučního vývoje, kdy výstup krabů z moře na souš vedl k novému neočekávanému chování – k socializaci u jinak typického samotáře.