Protein opsin, nacházející se v membránách disků tyčinek v sítnici oka, se nejspíš vyvinul mnohem dříve a prošel méně genetickými změnami, než se dříve předpokládalo. Nová studie Dr. Pisaniho z Irské národní univerzity v Maynoothu na počítačovém modelu představila, jak se opsin vyvíjel.
Tento výzkum vrhá nové světlo na původ zraku u zvířat i u lidí.
Existuje mnoho teorií o evolučním vývoji zraku. Vědci se tedy rozhodli, že každou z nich otestují. Shromáždili všechny dostupné genomické informace o všech příslušných živočišných linií včetně žahavců, kteří byli pravděpodobně vůbec prvními živočichy s očima.
Pomocí těchto informací vědci vytvořili časovou osu s předchůdcem opsinu, který byl společný pro všechny živočichy a vyskytoval se před zhruba 700 000 000 let. Tento opsin byl zřejmě „slepý“ – schopnost detekovat světlo získal až v průběhu evoluce trvající cca 11 000 000 let.
„Naše studie má velký význam, neboť se nám podařilo vystopovat původ zraku. Zjistili jsme, že předchůdce opsinu je jen jeden a je společný pro všechna zvířata – v důsledku toho také pro lidi. Objevili jsme tedy původ lidského zraku,“ uvedl Dr. Pisani.