Na vývoji ultratvrdého laku, který by byl schopen nahradit poškozenou zubní sklovinu, pracují vědci z brněnského Středoevropského technologického institutu. Jejich nápad vychází z nutné potřeby. Poškozená sklovina se totiž neobnovuje.
V současné době prochází objevený materiál základními laboratorními testy. „Probíhají fytotoxikologoické zkoušky na nezávadnoast a materiál je poskytnut na univerzitu do německého Řezna, kde budou simulované zkoušky na tzv.
žvýkostroji na chování v ústní dutině.“ vysvětluje profesor Josef Jančář, ředitel Ústavu chemie materiálů Fakulty chemické na Vysokém učení technickém v Brně.
Zatím tajný recept
S ohledem na připravovanou patentovou přihlášku však vědci zatím neprozradí, z čeho je ultratvrdý lak složen. Neobsahuje však žádné exotické komponenty. Tvoří jej složky běžně užívané v jiných stomatologických přípravcích. Podařilo se „jen“ zvýraznit některé jejich žádoucí vlastnosti.
V případě, že testy v Německu dopadnou podle očekávání, bude v příštím roce odstartován projekt klinického testování na vybraných pacientech u nás, v Německu a v USA. Kromě opravení poškozené skloviny dokáže lak zuby vybělit a podle vědců díky antibakteriálním přísadám omezuje zápach z úst.
Funkční i estetické výhody
Podle stomatologů má takto tvrdá umělá sklovina mnoho výhod. Kromě přímé opravy prasklin a podobných nedostatků v zubech, je schopna ochránit i plomby. A to jak černé, tak bílé. Antibakteriální činidlo navíc omezuje tvorbu dalších zubních kazů.
Pevná vrstva ultratvrdého laku také zlepšuje odolnost žvýkacích ploch, které jsou méně namáhány a obrušovány.
Půjde-li vše podle plánu, bude se lak vyrábět ve všech standardizovaných odstínech materiálů, které současná stomatologie používá.