Jak funguje laser, který léčí šedý zákal?

Nejpřevratnější přístroj za posledních 20 let – laserový přístroj LenSx, který zbavuje nepříjemného šedého zákalu – vyzkoušelo 21. STOLETÍ doslova na vlastní kůži.

Jak probíhá zákrok na nejmodernějším laserovém operačním zařízení, pocítím na levé oko. Už na něj dlouho skoro nevidím, jako by ho překrýval igelit. Lékař stanovil diagnózu šedý zákal (katarakta). Nejprve v předstihu absolvuji důkladné vyšetření moderními přístroji.

Operaci totiž odborníci připravují každému „na míru“. A jdeme na to! Těsně před ambulantním „laserováním“ mi sestřička zakryje zdravé oko a to „nemocné“ dokonale znecitliví pomocí anestetických kapek.

Pak oko dostane rozvěrač, který brání mrkání víček. Pokud by se snad některý klient bál, nebo byl nervózní, nabízejí do ruky plyšáka. Všechny úkony, k nimž dochází, operatér komentuje, takže pacient ví, co se s ním v danou chvíli právě děje.

Aby operace probíhala bez problémů, musí se pacient soustředěně dívat dopředu na fixační světlo Trvá to však jen chvilku a soustředění není náročné.

Paprsek koncentruje energii Co se mi to s okem děje? Femtosekundový laser se už delší dobu používá při operacích přímo na povrchu oka, konkrétně na oční rohovce. Pracuje s ultrakrátkými optickými impulzy v oblasti vlnových délek 1100 nm.

Předpona femto- vyjadřuje délku jednoho pulzu 10-15. Odstraňovat šedý zákal však u nás začal teprve v roce 2012. Laser LenSx při operaci šedého zákalu vytváří řezy jemným delikátním a precizním způsobem, bez ostrých nebo řezných nástrojů.

Řezání laserem využívá principu fotodisrupce. Při něm laserový paprsek zaostří do jednoho bodu, kde dojde ke koncentraci energie a tkáň rohovky se okamžitě změní v plyn (doslova se vypaří). Tím vznikají drobné bublinky, které dále pomáhají v procesu oddělení tkáně.

Při laserové operaci katarakty se nepoužívá žádný skalpel. „Skalpel je nahrazen precizním laserovým paprskem řízeným počítačem a kontrolovaným chirurgem. Tím metoda vylučuje chyby způsobené manuálním vytvářením řezů pomocí skalpelu, nůžek a jehel,“ vysvětluje MUDr. Lucie Valešová, primářka renomované Oční kliniky DuoVize v Praze. Operační rána má přesný tvar, velikost a pozici. To zaručuje rychlé hojení a kvalitní vidění.

Slastná chvíle bez brýlí Mikrochirurg mě informuje, že do přesného otvoru vytvořeného laserem vsunuje umělou multifokální čočku. Ta zajistí, že nebudu muset nosit žádné brýle. Za chviličku mi lékař oko pomaličku odkrývá.

„Uvidím něco, nebo budu trvale slepý?“ I takové otázky kdysi v obavách mívali operovaní. Často právem! Já však vidím. Tedy jen chvíli, než mi oko překryje obvaz. Na sále jsem strávil necelých 20 minut.

S obvázaným okem jdu dnes domů, odpočinu si a zítra již začíná život bez brýlí. Při kontrole den po operaci je kryt z oka už dole. Po mnoha letech vidím jasně nablízko i do dálky. A to bez brýlí! Moderní technologie dominují Dosavadní zkušenosti a možnosti léčení různých forem postižení zraku dále vylepšuje zmíněný femtosekundový laser LenSx.

Byl jako první femtosekundový laser schválen americkým FDA (Food and Drug Administration – Úřad pro schvalování potravin a léků) pro operaci katarakty a získal i evropský certifikát CE. Laser mj. rozmělní lidskou čočku, vytvoří operační vstupy v rohovce a dokonce i delikátní rohovkové nářezy, které odstraňují astigmatismus (nepravidelné zaoblení rohovky).

Po provedení těchto kroků laserem chirurg následně odsaje z oka zbytky čočky a implantuje umělou nitrooční čočku. Tím celá operace končí, protože operační rány vytvořené laserem jsou dvojitě lomené a samotěsnící.

Samotný laserový zákrok pak trvá jen 40–50 vteřin. Operaci „obyčejné“ čočky hradí zdravotní pojišťovny, v případě multifokální (víceohniskové) čočky si operaci hradí pacienti. Jedna taková čočka vyjde na 19 000 Kč. Nejnovější výzkumy prokázaly, že laser je desetkrát přesnější než člověk!

Nebojte se nože u oka! Důležitou roli v dramatu kolem zraku zpočátku hrával vibrující mikronůž. Nablýskané ostří se téměř dotýkalo křehké rohovky. To už je pryč, stejně jako doba, kdy pacient pociťoval v oku nepříjemný tlak.

Někdo při operaci dokonce ztrácel zrak, naštěstí pouze dočasně. Prvním kompletně laserovým zákrokem bez použití nože v refrakční oční chirurgii (odstraňování dioptrických vad) se staly metody NeoLASIK a NeoLASIK HD. Využívají femtosekundového laseru Zeiss VisuMAx.

Umožňuje vyřadit z procesu „lidský“ faktor dovednosti chirurga a „mechanický“ faktor dříve používaných řezných zařízení (keratomů). Femtosekundový laser pracuje v kombinaci s osvědčeným bezpečným excimerovým laserem Zeiss Mel 80.

Ten vytváří ultrafialové záření (krátké pulzy o velmi vysoké energii) vznikající v plynném aktivním médiu, tzv. excimeru. Dokáže odstraňovat refrakční vady oka (při nich se nevytváří ostrý obraz na sítnici) úpravou tvaru rohovky – odpařením její povrchové vrstvičky.

Více se dozvíte: www.duovize.cz www.operacesedehozakalulaserem.cz

Katarakta nezná stereotypy Šedý zákal (katarakta) je onemocněním oční čočky, při kterém dochází ke ztrátě její průzračnosti s postupným zhoršováním zraku. Podle vývoje se liší katarakta stacionární (obvykle vrozená) nebo progresivní – postupuje s časem.

Převážně trápí seniory – tzv. senilní katarakta. Spíše výjimkou je katarakta juvenilní, vznikající už v mládí. Nehrozí nějaké nebezpečí? *V 17. století osleplo po operaci šedého zákalu devět z deseti pacientů!

*Ještě v 80. letech 20. století šlo o náročný invazivní zákrok, kdy chirurg používal velký operační řez, a rána se musela sešít rozsáhlým stehem. *Pacient operační sál opouštěl s přelepenýma očima, odkázaný na péči ostatních.

V nemocnici strávil 7 až 10 dní. *Dnes již v den operace pacient odchází domů.

Laser má širokou rodinu LASER – Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation (zesilování světla stimulovanou emisí záření) je optickým zdrojem elektromagnetického záření, tj. světla v širším smyslu.

Světlo je z laseru vyzařováno ve formě úzkého svazku. Pradědeček dnešních moderních laserů se narodil v USA roku 1960, když Theodore H. Maiman poprvé předvedl funkční zařízení. Užívá se v mnoha oborech, máme ho i doma mj.

v přehrávači CD či tiskárně. Podstatou laserového přístroje pro operace čočky je laserový zdroj a soustava několika složitých počítačů, které umožňují plánovat a řídit celý zákrok. Nechybí kamera, oční tomogram a záznamové zařízení tiskárny.

Publikováno:
Další články autora
Právě v prodeji
Tip redakce
reklama

Související články

Česká výprava do Afriky: Osmičlenný...

Čeští odborníci z českobudějovického biologického centra Akademie věd,...

Osteoporóza přichází nenápadně

Denzitometrie neboli měření hustoty minerálů v kostech je jedním z...

Pacientů, kteří mají problémy se...

Nejsou to zrovna optimistická čísla: podle aktuálních údajů špatně vidí...

Když tetřívci „pšoukají“

Akustická individualita může hrát v období páření u mnoha ptáků velkou roli....

Elektrický mozkový implantát...

Jako ohromující neurovědecký pokrok označují výzkumníci novou metodu léčby...

Ochutnáme jahody a maliny bez virů?

Jaké viry jahodám a malinám škodí? Jakým způsobem je před nimi chránit,...

Léky z krevní plazmy denně pomáhají...

Darování krevní plazmy je stejně důležité jako darování krve – zachraňuje životy....

Byla udělena Nobelova cena za...

Za objev receptorů, jež vnímají teplo a hmat, byla v pondělí 4. října...

Záhada identických dvojčat

Nizozemští výzkumníci jsou přesvědčení, že jejich nová modifikace DNA povede ke...

Nalezen pravděpodobně jeden z...

25 milionů let stará fosilie objevená na vzdálené stanici skotu v...

Nenechte si ujít další zajímavé články

Elektrický mozkový implantát léčí deprese

Elektrický mozkový implantát...

Jako ohromující neurovědecký pokrok označují výzkumníci novou metodu léčby...
Rakovina prsu: Stále vážná hrozba

Rakovina prsu: Stále vážná hrozba

Říjen je již tradičně měsícem boje proti rakovině prsu. Díky unikátní studii Inovace pro...
„NEJ“ ze světa dinosaurů

„NEJ“ ze světa dinosaurů

Dinosauři byli v historii planety Země těmi největšími a nejtěžšími tvory,...
Využití virtuální reality pro plánování a simulaci vojenských misí

Využití virtuální reality pro...

Unikátní systém, kombinující využití virtuální reality a výcvikové haly o...
Mata Hari: Nejslavnější špionka, která nikdy žádné informace nedodala

Mata Hari: Nejslavnější špionka,...

Je 15. října 1917. První světová válka trvá už tři roky a ještě více...
Světlo svobody září z Hořic do naší země

Světlo svobody září z Hořic do...

Světlo svobody v Hořicích v Podkrkonoší neuhasíná. Na projekt dvojice...
Sezóna respiračních onemocnění udeří razantně

Sezóna respiračních onemocnění...

Podzimní sezóna respiračních onemocnění přijde letos s větší silou. Odborníci...
Když tetřívci „pšoukají“

Když tetřívci „pšoukají“

Akustická individualita může hrát v období páření u mnoha ptáků velkou roli....
Zřejmě nejdrzejší přepadení vlaku v historii zlodějům štěstí nakonec nepřineslo

Zřejmě nejdrzejší přepadení vlaku v...

Ačkoliv přepadení vlaku je v knihách a filmech poměrně vděčným námětem, najde...
Poznejte své IQ

Poznejte své IQ

V našem profesionálně sestaveném testu ihned zjistíte přesné výsledky a obdržíte certifikát.