Jak funguje laser, který léčí šedý zákal?

Nejpřevratnější přístroj za posledních 20 let – laserový přístroj LenSx, který zbavuje nepříjemného šedého zákalu – vyzkoušelo 21. STOLETÍ doslova na vlastní kůži.

Jak probíhá zákrok na nejmodernějším laserovém operačním zařízení, pocítím na levé oko. Už na něj dlouho skoro nevidím, jako by ho překrýval igelit. Lékař stanovil diagnózu šedý zákal (katarakta). Nejprve v předstihu absolvuji důkladné vyšetření moderními přístroji.

Operaci totiž odborníci připravují každému „na míru“. A jdeme na to! Těsně před ambulantním „laserováním“ mi sestřička zakryje zdravé oko a to „nemocné“ dokonale znecitliví pomocí anestetických kapek.

Pak oko dostane rozvěrač, který brání mrkání víček. Pokud by se snad některý klient bál, nebo byl nervózní, nabízejí do ruky plyšáka. Všechny úkony, k nimž dochází, operatér komentuje, takže pacient ví, co se s ním v danou chvíli právě děje.

Aby operace probíhala bez problémů, musí se pacient soustředěně dívat dopředu na fixační světlo Trvá to však jen chvilku a soustředění není náročné.

Paprsek koncentruje energii Co se mi to s okem děje? Femtosekundový laser se už delší dobu používá při operacích přímo na povrchu oka, konkrétně na oční rohovce. Pracuje s ultrakrátkými optickými impulzy v oblasti vlnových délek 1100 nm.

Předpona femto- vyjadřuje délku jednoho pulzu 10-15. Odstraňovat šedý zákal však u nás začal teprve v roce 2012. Laser LenSx při operaci šedého zákalu vytváří řezy jemným delikátním a precizním způsobem, bez ostrých nebo řezných nástrojů.

Řezání laserem využívá principu fotodisrupce. Při něm laserový paprsek zaostří do jednoho bodu, kde dojde ke koncentraci energie a tkáň rohovky se okamžitě změní v plyn (doslova se vypaří). Tím vznikají drobné bublinky, které dále pomáhají v procesu oddělení tkáně.

Při laserové operaci katarakty se nepoužívá žádný skalpel. „Skalpel je nahrazen precizním laserovým paprskem řízeným počítačem a kontrolovaným chirurgem. Tím metoda vylučuje chyby způsobené manuálním vytvářením řezů pomocí skalpelu, nůžek a jehel,“ vysvětluje MUDr. Lucie Valešová, primářka renomované Oční kliniky DuoVize v Praze. Operační rána má přesný tvar, velikost a pozici. To zaručuje rychlé hojení a kvalitní vidění.

Slastná chvíle bez brýlí Mikrochirurg mě informuje, že do přesného otvoru vytvořeného laserem vsunuje umělou multifokální čočku. Ta zajistí, že nebudu muset nosit žádné brýle. Za chviličku mi lékař oko pomaličku odkrývá.

„Uvidím něco, nebo budu trvale slepý?“ I takové otázky kdysi v obavách mívali operovaní. Často právem! Já však vidím. Tedy jen chvíli, než mi oko překryje obvaz. Na sále jsem strávil necelých 20 minut.

S obvázaným okem jdu dnes domů, odpočinu si a zítra již začíná život bez brýlí. Při kontrole den po operaci je kryt z oka už dole. Po mnoha letech vidím jasně nablízko i do dálky. A to bez brýlí! Moderní technologie dominují Dosavadní zkušenosti a možnosti léčení různých forem postižení zraku dále vylepšuje zmíněný femtosekundový laser LenSx.

Byl jako první femtosekundový laser schválen americkým FDA (Food and Drug Administration – Úřad pro schvalování potravin a léků) pro operaci katarakty a získal i evropský certifikát CE. Laser mj. rozmělní lidskou čočku, vytvoří operační vstupy v rohovce a dokonce i delikátní rohovkové nářezy, které odstraňují astigmatismus (nepravidelné zaoblení rohovky).

Po provedení těchto kroků laserem chirurg následně odsaje z oka zbytky čočky a implantuje umělou nitrooční čočku. Tím celá operace končí, protože operační rány vytvořené laserem jsou dvojitě lomené a samotěsnící.

Samotný laserový zákrok pak trvá jen 40–50 vteřin. Operaci „obyčejné“ čočky hradí zdravotní pojišťovny, v případě multifokální (víceohniskové) čočky si operaci hradí pacienti. Jedna taková čočka vyjde na 19 000 Kč. Nejnovější výzkumy prokázaly, že laser je desetkrát přesnější než člověk!

Nebojte se nože u oka! Důležitou roli v dramatu kolem zraku zpočátku hrával vibrující mikronůž. Nablýskané ostří se téměř dotýkalo křehké rohovky. To už je pryč, stejně jako doba, kdy pacient pociťoval v oku nepříjemný tlak.

Někdo při operaci dokonce ztrácel zrak, naštěstí pouze dočasně. Prvním kompletně laserovým zákrokem bez použití nože v refrakční oční chirurgii (odstraňování dioptrických vad) se staly metody NeoLASIK a NeoLASIK HD. Využívají femtosekundového laseru Zeiss VisuMAx.

Umožňuje vyřadit z procesu „lidský“ faktor dovednosti chirurga a „mechanický“ faktor dříve používaných řezných zařízení (keratomů). Femtosekundový laser pracuje v kombinaci s osvědčeným bezpečným excimerovým laserem Zeiss Mel 80.

Ten vytváří ultrafialové záření (krátké pulzy o velmi vysoké energii) vznikající v plynném aktivním médiu, tzv. excimeru. Dokáže odstraňovat refrakční vady oka (při nich se nevytváří ostrý obraz na sítnici) úpravou tvaru rohovky – odpařením její povrchové vrstvičky.

Více se dozvíte: www.duovize.cz www.operacesedehozakalulaserem.cz

Katarakta nezná stereotypy Šedý zákal (katarakta) je onemocněním oční čočky, při kterém dochází ke ztrátě její průzračnosti s postupným zhoršováním zraku. Podle vývoje se liší katarakta stacionární (obvykle vrozená) nebo progresivní – postupuje s časem.

Převážně trápí seniory – tzv. senilní katarakta. Spíše výjimkou je katarakta juvenilní, vznikající už v mládí. Nehrozí nějaké nebezpečí? *V 17. století osleplo po operaci šedého zákalu devět z deseti pacientů!

*Ještě v 80. letech 20. století šlo o náročný invazivní zákrok, kdy chirurg používal velký operační řez, a rána se musela sešít rozsáhlým stehem. *Pacient operační sál opouštěl s přelepenýma očima, odkázaný na péči ostatních.

V nemocnici strávil 7 až 10 dní. *Dnes již v den operace pacient odchází domů.

Laser má širokou rodinu LASER – Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation (zesilování světla stimulovanou emisí záření) je optickým zdrojem elektromagnetického záření, tj. světla v širším smyslu.

Světlo je z laseru vyzařováno ve formě úzkého svazku. Pradědeček dnešních moderních laserů se narodil v USA roku 1960, když Theodore H. Maiman poprvé předvedl funkční zařízení. Užívá se v mnoha oborech, máme ho i doma mj.

v přehrávači CD či tiskárně. Podstatou laserového přístroje pro operace čočky je laserový zdroj a soustava několika složitých počítačů, které umožňují plánovat a řídit celý zákrok. Nechybí kamera, oční tomogram a záznamové zařízení tiskárny.

Publikováno:
Další články autora
Právě v prodeji
Tip redakce
reklama

Související články

Raketě hrozí střet s Měsícem

Je tomu sedm let, co se raketa společnosti SpaceX po úspěšném dokončení své...

Kouření z generace na generaci

Před několika lety prokázala vědecká studie, že synové otců kuřáků,...

Odhalené tajemství tzv. „Hippo...

Hroši patří mezi nejnebezpečnější zvířata na planetě, ročně zabijí ve své...

Medvědi mění svá stanoviště

Medvědi hnědí (Ursus arctos) na jaře, po probuzení z hibernace, mění...

Neuralink zahájí klinické testy...

Implantáty, které by podle Elona Muska, spolumajitele společnosti,...

Rouškou k atraktivitě: Vědci...

Pro spoustu lidí jde o nenáviděnou součást každodenní výbavy, kterou...

Učitel na míru: Přírodověda na JU...

Přírodovědecká fakulta Jihočeské univerzity chce změnit status neoblíbených...

Kdy antibiotika nepomůžou?

V zimě již klasicky vrcholí sezóna respiračních onemocnění a stoupá...

Nelíbejte křečky!

Důrazná doporučení pro chovatele křečků coby domácích mazlíčků vydaly...

Na povrch „vyplavaly“ nové...

Studie sopečného popela v jihozápadní Etiopii posunula stáří...

Nenechte si ujít další zajímavé články

Zkáza neposlušného velitele: K ostudné porážce Francouzů přispěly ovce

Zkáza neposlušného velitele: K...

Eugène Bonnier, velitel francouzské armády v Africe v 90. letech 19. století,...
14 genů pro obezitu

14 genů pro obezitu

Obezita je dle Světové zdravotnické organizace (WHO) považována za jednu z...
Jak chránit ohrožené medvědy na Lysé hoře? Pomohou speciální mince

Jak chránit ohrožené medvědy na...

Na krásy české horské přírody a ohrožené šelmy v ní žijící se snaží...
Základna pro invazi: Římané na britské ostrovy zaútočili od Amsterodamu

Základna pro invazi: Římané na...

Na nizozemském pobřeží nedávno badatelé našli cca 2000 let starou pevnost....
Neuralink zahájí klinické testy na lidech

Neuralink zahájí klinické testy...

Implantáty, které by podle Elona Muska, spolumajitele společnosti,...
Medvědi mění svá stanoviště

Medvědi mění svá stanoviště

Medvědi hnědí (Ursus arctos) na jaře, po probuzení z hibernace, mění...
Kolonizátoři podcenili kartografii: Fiasku Italů pomohla špatná mapa

Kolonizátoři podcenili kartografii:...

Nejslabší z evropských koloniálních mocností je na konci 19. století...
Kdy antibiotika nepomůžou?

Kdy antibiotika nepomůžou?

V zimě již klasicky vrcholí sezóna respiračních onemocnění a stoupá také...
Nelíbejte křečky!

Nelíbejte křečky!

Důrazná doporučení pro chovatele křečků coby domácích mazlíčků vydaly...
Poznejte své IQ

Poznejte své IQ

V našem profesionálně sestaveném testu ihned zjistíte přesné výsledky a obdržíte certifikát.