My, Středoevropané, jen s hrůzou sledujeme informace o ničivých hurikánech či tornádech. A není to tak dávno, kdy Evropany potrápil hurikán Katia.
Hurikány jsou obrovské rotující tropické bouře, které pustoší vichřicemi minimální rychlosti 120 km/h a lijavci celá města. Celý systém často mívá rozlohu i 800 kilometrů, na výšku měří i 15 kilometrů.
Tyto tropické cyklony vznikají v subtropické oblasti nad teplým mořem (27 OC) hloubky 50 metrů. Teplá voda se odpařuje a ve výšce ji sráží chladný vzduch. Tím se zvyšuje tlak a uvolňuje teplo. Stoupaní teplého vzduchu se zrychluje, na jeho místo přichází chladný vzduch a dochází k rotaci. Těžký vzduch je cirkulací vytlačován a uprostřed vzniká oko s nízkým tlakem.
Směr Evropa!
Některé hurikány se během svého vývoje stočí více na sever. Tam sice ztratí svou energii a změní se do tlakové níže, ovšem ta už může ovlivnit počasí nad Evropou. Naposledy se tak stalo v září 2011, kdy hurikán Katia nabral takovou sílu, že se vydal na severovýchod a bouřkami a silným větrem potrápil zejména Velkou Británii, ale i Německo, kde poryv větru dokonce vykolejil jedoucí vlak.
Tornádo u nás? Klidně!
Rotující vítr v podobě tornáda se už v Česku objevit může! Klasický chobot, který se spouští na zem z obřího mraku cumulonimbu, viděli naposledy na Pardubicku, kde strhal střechy domů. Tornádo se vůbec nejčastěji vyskytuje v takzvané tornádové aleji v povodí řeky Mississippi, mezi Skalistými horami a Apalačským pohořím v USA.
Zatímco před hurikány lze dostatečně varovat, tornádo se předpovídá jen obtížně. Občas vznikne nečekaně z malé bouře, jindy naopak silné bouře tornády doprovázeny nejsou. Když se však objeví, většinou s sebou nese zkázu. Je prokázáno, že může unést do vzduchu i předmět o hmotnosti 5 tun!