Domů     Technika
Japonci chystají hejno satelitů, velkých jako počítač
21.stoleti 20.7.2009

Japonsko je v mnohém specifickou zemí. Nachází na hranici tří tektonických desek a tato poloha způsobuje řadu nepříjemností. Japonce především ohrožují častá zemětřesení a rovněž vlny tsunami. Země vycházejícího slunce však proti přírodním živlům nasazuje novou zbraň, jejímž domovem bude vesmír.Japonsko je v mnohém specifickou zemí. Nachází na hranici tří tektonických desek a tato poloha způsobuje řadu nepříjemností. Japonce především ohrožují častá zemětřesení a rovněž vlny tsunami. Země vycházejícího slunce však proti přírodním živlům nasazuje novou zbraň, jejímž domovem bude vesmír.

Není větší než počítač, ale je mnohem chytřejší. O čem je řeč? O malém satelitu, který chce Japonsko vypustit na oběžnou dráhu. A ne o jednom, na orbitě by se jich měla objevit celá stovka.

Proti katastrofám i dopravním zácpám
Satelity začnou brázdit kolem země již v roce 2011. Nebudou těžší než 50 kilogramů a jejich vizuální podoba bude stejná, ač každý z nich bude mít různé úkoly. Část z nich bude varovat před hrozícími přírodními katastrofami, jiné se pro změnu zaměří na sledování dopravních situací v japonských městech. Vždyť země samurajů je v současnosti jedním z nejvíce motorizovaných států světa a dopravní kolapsy jsou zde běžnou součástí každodenního života.
Satelity budou pozorně sledovat dění na japonských ostrovech a získaná data budou odesílat do centrály na zemi. Tam je odborníci zpracují a na jejich základě navrhnou krizová řešení, například evakuaci před blížící se vlnou z moře.
Nejde však jen o samotné satelity a jejich funkci. Japonská vládní místa tímto způsobem stimulují i domácí ekonomiku. Hospodářský plán, který počítá s investicemi přesahujícími 150 milionů dolarů, má povzbudit Japonce k zakládání nových podniků, které by na výrobě satelitů spolupracovaly.

Věčný boj s Čínou
Japonsko sice má své vlastní kosmodromy, například ten v prefektuře Kagošima na jižním cípu ostrova Kjúšú, ale při vynášení svých družic spolupracuje i s jinými státy. Nové minisatelity by na svých raketách do cílového prostoru mělo dopravit Rusko. Jedna „kapesní“ družice bude stát okolo sedmdesáti milionů korun a japonská vláda si tuto cenu pochvaluje: „Tyto satelity mohou být připraveny a vyneseny na oběžnou dráhu podstatně rychleji a levněji než běžné družice,“ prohlásil mluvčí japonského ministerstva školství, kultury, sportu, vědy a techniky Tokujuki Aso.
Projekt má i svou prestižní stránku. Japonsko a Čína jsou dlouholetí rivalové a to se samozřejmě týká i japonského vesmírného programu. V poslední době získala Říše středu poněkud převahu, zejména tím, že do vesmíru dokázala kosmonauty vyslat vlastními silami. Japonci se mohou také pochlubit lidmi, kteří si mohli naši planetu prohlédnout zvnějšku, ale jen z oken amerických raketoplánů. Nicméně, japonské kosmické plány nejsou nikterak skromné. Například v roce 2020 by se po povrchu Měsíce měl procházet robot, který bude mít na zádech typický nápis MADE IN JAPAN.

Japonci míří k ISS
Výstavba a provoz mezinárodní kosmické stanice ISS se týká i Japonců. Letos se dočká svého prvního startu japonská transportní loď H-II Transfer Vehicle (HTV), která by ISS měla doplňovat zásobami.
Do roku 2015 by se HTV měla do kosmu podívat v sedmi případech. Loď bude vynášena nosnou raketou H-IIB z kosmodromu Tanegašima. Nákladní loď HTV má délku deset metrů, průměr 4,4 m a prázdná váží 10,5 tun. Ač je Japonsko robotická velmoc, HTV nemá na rozdíl třeba od evropské rakety ATV systém automatického spojení se stanicí. Po přiblížení lodi k ISS na cca 10 metrů bude ji bude muset posádka ISS „chytit“. Zdrojem energie jsou sluneční baterie na povrchu lodi.

Související články
Objevy Ostatní Technika 11.11.2024
Martin Ševeček z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze se svým týmem úspěšně otestoval materiály pokrytí jaderného paliva, které mohou poskytnout provozovatelům ekonomický benefit, a v krajním případě i dodatečný čas pro zvládnutí jaderné havárie. Poslední rok podroboval zkouškám různé varianty palivových proutků na MIT, jedné z nejlepších technických škol na planetě. Výsledky několika běžících […]
Byl prvním sériově vyráběným hybridem, který způsobil revoluci v automobilovém průmyslu. Který z Toyoty udělal lídra v oblasti elektrifikace a vlastně i největší automobilku na světě. Dodnes je to první legenda – Prius. Už více než čtvrt století zanechává Prius automobilový otisk jako první sériově vyráběný elektrifikovaný vůz. Každá další generace přinesla lepší hybridy, lepší […]
NOVINKY Objevy Technika 7.11.2024
Google dosáhl významného pokroku ve vývoji kvantových počítačů. S procesorem Sycamore nyní dokáže překonat nejlepší superpočítače na světě při provádění složitých a specifických výpočtů. Tento procesor s 67 kvantovými bity (qubity) vykazuje novou úroveň výpočetní síly díky pokročilým operacím, které vstupují do tzv. fáze slabého šumu. Je to důležitý milník v oblasti kvantových výpočtů, protože […]
Technika Vesmír 28.10.2024
Česko se chystá na největší tuzemský festival kosmických aktivit Czech Space Week, kde nemůže chybět jedna velká společnost z malého pošumavského města. V Klatovech totiž společnost ATC Space vyrábí komponenty pro novou evropskou raketu Ariane 6. Vlajková loď Evropské kosmické agentury už 9. července uskutečnila úspěšný první start, málokdo ale ví, že se raketa neobejde […]
Technika 23.10.2024
Vyvinout silové a sdělovací kabely, které budou použitelné pro rekonstrukci nebo výstavbu nových bloků jaderných elektráren. To je hlavním cílem projektu, na kterém pracují vědci z Centra polymerních systémů (CPS) Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně společně se společností PRAKAB Pražská Kabelovna a Ústavem jaderného výzkumu ŘEŽ.   Nově vyvíjené kabely musí být odolné proti radiaci […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz