Pojmy jako smart house, inteligent house, power house, nebo e-house dnes ovládají přední architektonické ateliéry světa. Všechny znamenají jediné – chytrý dům. Mnoho těchto chytrých domů už slouží svým majitelům v různých zemích světa. Málokterý z nich však splňuje všechny požadavky na toto označení. Jak by tedy měl skutečně chytrý dům vypadat?
Jedním z projektů, které vítězně táhnou světem, je architektonické a elektronické řešení moderního domu, které nedávno představil srbský ateliér Ion Solutions z Nového Sadu.
Požadavky na chytrý dům
V první řadě musí splňovat energetické požadavky. Být energeticky soběstačný, tudíž nezávislý na dodávkách energie zvnějšku. To zabezpečuje uzavřený systém vytápění pomocí hlubinného tepelného čerpadla, kombinovaný se solární energií, dodávanou fotovoltaickými články. Teplý vzduch je po celém domě rozváděn soustavou potrubí, uloženého ve stropech a podlahách. Uvažovaný projekt je sice určen do jižnějších poloh Evropy, nicméně výkony těchto energetických zařízení se neustále zvyšují a brzy budou podobné domy vhodné i pro země na severu. Navíc lze doplnit energetický systém domu o malou větrnou turbínu, se kterou letos na podzim přichází na trh americká firma EarthTronics. Ta dokáže vyrobit ročně i při nepatrném vánku až 2000 kWh.
Všechno se ovládá na dálku
Srdcem celého domu je řídicí jednotka, ovladatelná buď přímo, nebo na dálku. Majitel domu má k dispozici dokonce pět způsobů ovládání všech funkcí domu.
1. Dálkovým ovladačem, jaký známe například u televizorů
2. Prostřednictvím domácího počítače přes internet
3. Mobilním telefonem
4. Dotykovým ovládacím panelem
5. Hlasovým ovládáním
A co všechno se dá v takovém domě na dálku ovládat? Samozřejmě osvětlení, jehož intenzita se dá plynule regulovat, kuchyňské spotřebiče, pračka, multimédia, rolety a závěsy, inteligentní zabezpečovací zařízení a vytápění. Dále všechny činnosti nutné k údržbě bazénu – vyhřívání, čištění a dezinfekce. Systém ovládá i garážová a zahradní vrata a řídicí jednotku lze snadno naprogramovat i na optimální systém zalévání zahrady.
Moderní dům jedině bez drátů
Každý, kdo má dnes domácnost vybavenou televizorem, domácím kinem, satelitní technikou, rozhlasovými přijímači, počítačem a další elektronikou, se neustále potýká s pavučinou drátů, které se vinou po celém bytě. V chytrém domě téměř nenajdete kabel. Všechno je propojeno bezdrátovou technologií WIFI. Výjimkou jsou pouze přívodní elektrické kabely ke spotřebičům. Centrální řídicí jednotka je tak chytrá, že se postupně učí a přizpůsobuje všechny funkce potřebám jednotlivých obyvatel domu. Po rozpoznání hlasu příchozího mu nastaví v jeho pokoji teplotu, jakou má rád, zapne oblíbenou televizní stanici a nastaví požadovanou intenzitu osvětlení. Chytrý dům zkrátka poslouchá na slovo.
Bez náramku ani krok
K nejvyššímu stupni dokonalosti se má přiblížit projekt chytrého domu, který má být představen v USA už počátkem příštího roku. Podílí se na něm několik předních počítačových firem a základní jednotkou pro ovládání domu je inteligentní náramek, který budou novopečení majitelé nosit. Bez náramku dům nikoho dovnitř nevpustí, návštěvy musí v systému povolit majitel. Prostřednictvím náramku budou moci obyvatelé domu nejen ovládat všechny funkce domu, ale dům bude sledovat i jejich životní funkce, jako teplotu těla či tepovou frekvenci. V případě změny těchto funkcí nejprve dům upozorní majitele, že něco není v pořádku, a v případě, že nedostane odpověď, vyhodnotí situaci jako kritickou a ihned se spojí se záchranným systémem a přivolá pomoc. O systém mají už dnes zájem i například americké domy pro seniory, kde by zajišťoval nepřetržité sledování zdravotního stavu svých obyvatel. V další fázi by měl být chytrý náramek nahrazen dokonce miniaturním podkožním čipem.