Podle nové studie australských vědců z univerzity v Melbourne mravenci pomocí tykadel sdílejí společnou paměť pro pach mravenců z konkurenčních hnízd. Tuto informaci pak používají k jejich identifikaci a boji.
Funguje to podobně, jakou když se v davu poznají sportovní fanoušci podle barvy týmu.
Podle vedoucího studie, profesora Marka Elgara z katedry zoologie je mravenčí kolektivní paměť obrovskou výhodou v konkurenčním boji. Informaci o soupeři se dozví všichni členové hnízda ještě před tím, než se s protivníkem skutečně setkají.
„Tento způsob komunikace podtrhuje impozantní charakter společností mravenců, protože kolonie některých druhů se můžou skládat z hnízd čítající miliony dělníků,“ řekl profesor Elgar.
Výzkumný tým provádí pokusy s kolonií velice agresivních mravenců krejčíků (Oecophylla smaragdina). Vědci vybrali mravence z 12 kolonií a nechali je střetnout s vetřelci z jiných mravenišť a to buď známých, nebo neznámých kolonií. „Zjistili jsme, že jakmile se mravenec setká s rivalem, vrací se zpět do kolonie a předává informaci o soupeřově vůni a o také tom, jak agresivní vetřelec byl,“ vysvětluje Elgar.
„Když byla kolonie vystavena opakovaně jednomu a témuž druhu vetřelců, viděli jsme, že setkání mravenců bylo stále agresivnější. To naznačuje, že mravenci o identitě soupeřů byli dobře informování.“.
V dalším výzkumu se vědci zaměří na chemické vzorce a chování, které mravenci k přenosu této komplexní informace používají.
Weaver mravenci stavět složité hnízda ve stromech a jsou nalezené v severní Austrálii, Indii a Africe.