V Indii, v řadě dalších asijských zemí a v Africe přijdou každý rok o život stovky lidí vinou běsnících slonů. I když je dobře vycvičený slon většinou mírumilovné zvíře, nezřídka jej popadne nevysvětlitelný amok a několik tun vážící monstrum začne ničit vše kolem sebe. Indický vědec Zachariah Matthew se nechal inspirovat filmem Hvězdné války a vymyslel unikátní automatická pouta.
Amok, který tu a tam slony postihne, se dá těžko předvídat. Spouštěcím mechanismem může být leknutí, ale i zranění nebo vnitřní choroba. Slon pak bez varování začne útočit hlava nehlava, vrhá se na auta, likviduje všechno, co mu stojí v cestě, a co je nejhorší – napadá i lidi.
Pořádně těžká pouta
Indický inženýr vyrobil jakousi krabici o váze osmi kilogramů, do které ukryl důmyslné zařízení, vybavené spouštěcím mechanismem, který se dá aktivovat na dálku. Celý přístroj se připevní na jednu ze zadních noh slona. V momentě, kdy do slona vjede amok, stačí na dálkovém ovládání stisknout příslušný knoflík a z krabice vystřelí pevné pouto ze spleteného svazku kabelů, které se obtočí kolem slonovy druhé nohy a znehybní jej.
Uspávací šipky jsou rizikové
Vynález inženýra Mathewa může zastavit slony až do hmotnosti dvou tun. Celé zařízení přijde v přepočtu na zhruba 10 000 korun. „K myšlence sestrojit takováto pouta mne skutečně přivedl film Hvězdné války, kde v jedné z bitev podobnými přístroji dokážou znehybnit obří robotické slony,“ říká o svém vynálezu Zachariah Matthew. Dosud se na zastavení běsnících slonů používají pušky s uspávacími šipkami, ale v těchto případech velmi často dochází k následnému poranění slonů a nezřídka střelci slona uspávacím prostředkem předávkují, což má za následek jeho uhynutí. Přitom dobře vycvičený slon má v Indii mnohonásobně větší cenu než automobil.
Žebříček největších zabijáků mezi zvířaty
Moskyti – zabijí ročně na 3 000 000 lidí
Hadi – zabijí ročně na 120 000 lidí
Štíři – zabijí ročně na 5000 lidí
Hroši – zabijí ročně na 2500 lidí
Krokodýli – zabijí ročně na 2000 lidí
Sloni – zabijí ročně na 600 lidí
Žraloci – zabijí ročně na 120 lidí
Medúzy – zabijí ročně na 100 lidí