Když má někdo svůj domek na větrné hůrce, přináší to s sebou některé nepříjemnosti, ale i výhody. Když už vám kolem domu fouká, proč si zde nenechat postavit malou větrnou elektrárnu? Člověk pak nemusí být odkázán na energetické monopoly a krajina získá zajímavou dominantu, byť ne každému se větrníky líbí.
Energii dodávanou větrem po staletí využívali zejména mlynáři, v našich krajích pak hlavně ti moravští. V Čechách se častěji používaly mlýny vodní, které byly mnohem účinnější. To už je však jen historie. V současné době roste obliba větrných elektráren, zejména ve vyspělých západních zemích, kupříkladu v Německu, Španělsku nebo v Itálii.
A´ propos vítr. Atmosférické proudy jsou způsobovány nevyrovnaností tlaku a rotací planety. Na Zemi jsou místa, kde se vyskytují ničivé větrné bouře, obvykle však proudění vzduchu nedosahuje závratných rychlostí. Kdyby ovšem Země neměla svůj Měsíc, točila by se mnohem rychleji a o to prudší by byly větry na ní. Na jiných místech naší sluneční soustavy je atmosférické proudění mnohem silnější než na Zemi. Na Jupiteru může dosahovat více než 600 kilometrů v hodině, o prudkém vanutí svědčí charakteristické různobarevné pásy, které planetu charakterizují. Na Saturnu jsou větry ještě prudší, atmosférické proudy kolem rovníku se ženou rychlostí až 1800 kilometrů za hodinu.