10 nejvyšších kostelů světa

Od dob raného středověku byly křesťanské stavby těmi nejdůležitějšími v každém městě. Tomu odpovídaly i jejich rozměry – gotické chrámy se šplhaly do výšky, barokní kostely zase zaujaly svou mohutností. Od dob raného středověku byly křesťanské stavby těmi nejdůležitějšími v každém městě. Tomu odpovídaly i jejich rozměry – gotické chrámy se šplhaly do výšky, barokní kostely zase zaujaly svou mohutností.

Sakrální stavby měly každému smrtelníkovi jasně ukázat jeho meze, proto byly tak mohutné. Ještě koncem 19. století v soutěži o nejvyšší stavbu světa křesťanské chrámy a katedrály kralovaly, než je poté vytlačily mrakodrapy.

A postupně je začaly svými rozměry převyšovat i stavby jiných náboženství, například mešita Hassana II. v marocké Casablance dosahuje výšky 210 metrů. Přesto jsou dodnes křesťanské chrámy ukázkou vrcholného architektonického umění.

1. Ulmská katedrálaLokalita: Ulm, NěmeckoRok dokončení: 1890Výška: 161,5 m

Nejvyšším kostelem světa se zatím může chlubit jihoněmecký Ulm*. Gotická stavba zaujímá plochu jednoho fotbalového hřiště, je dlouhá 123 metrů a široká 48 metrů, v tomto ohledu je tedy menší než katedrála svatého Víta na Pražském hradě.

Co ji činí výjimečnou, je výška hlavní věže – člověk musí překonat 768 schodů, aby se vyškrábal na vrchol. Odtud jej však čeká nádherný výhled na Bavorsko i na Alpy v čele s nejvyšší horou Německa – Zugspitze.

Označení katedrála je vlastně nesprávné, protože zde nikdy nesídlil žádný biskup. Základní kámen kostela byl položen již v roce 1377, výstavba tedy trvala více než půl tisíciletí. V současnosti chrám nespravují katolíci, nýbrž luteráni.

Občané Ulmu totiž již v 16. století rozhodli v referendu o své konverzi k protestantům. Uvnitř kostela najdeme řadu významných uměleckých děl. V roce 1763 si na místní varhany zahrál Wolfgang Amadeus Mozart.

V roce 1877 pak ulmská židovská kongregace, jejímž členem byl i jistý Hermann Einstein, v jehož rodině se o dva roky později narodí syn Albert, darovala kostelu prostředky na vytesání sochy biblického proroka Jeremiáše.

2. Basilica of Our Lady of Peace Lokalita: Yamoussoukro, Pobřeží slonoviny Rok dokončení: 1989 Výška: 158 m Zatímco v Evropě katolická církev své pozice poněkud ztrácí, v Africe je stále silná. I proto na černém kontinentu vznikají monumentální sakrální stavby.

Bazilika v Yamoussoukro je obrovským komplexem, který zaujímá plochu čtyř fotbalových hřišť. Základní kámen stavby byl položen v srpnu 1985, kostel byl dokončen o čtyři roky později a v roce 1990 jej vysvětil papež Jan Pavel II. Chrám spravuje polská sekce Společnosti katolického apoštolátu, což je řeholní kongregace katolické církve.

Autorem kostela je libanonský architekt Pierre Fakhoury. Při stavbě byl použit italský mramor a francouzské barevné sklo. Do kostela se vejde 7000 sedících a dalších 11 000 stojících lidí. Součástí komplexu je i fara a papežská vila.

Asi nepřekvapí, že stavba takové budovy (náklady byly odhadovány na 300 milionů dolarů), vzbudila řadu kontroverzí a polemik. Pobřeží slonoviny není nijak bohatým státem a kostel navíc stojí ve čtvrti, kde si většina obyvatel může třeba o základních hygienických podmínkách nechat jen zdát.

Přesto jsou místní katolíci na svůj kostel pyšní.

3. Kolínská katedrála Lokalita: Kolín nad Rýnem, NěmeckoRok dokončení: 1880 Výška: 157 m

Známá kolínská dominanta, katedrála zasvěcená Panně Marii a svatému Petrovi, byla mezi roky 1880 až 1884 nejvyšší světovou stavbou. Podobně jako katedrála v Münsteru i výstavba kolínského chrámu trvala velmi dlouho, začala v roce 1248 a dokončena byla v roce 1880.

Samozřejmě že se během té doby nestavěla non stop, řadu let na ní žádné práce neprobíhaly. Zpravidla je zastavily války. Katedrála je 145 metrů dlouhá a 87 metrů široká. Ze všech kostelů na světě má největší průčelí.

Konstrukce kolínského chrámu byla založena na příkladu katedrály v Amiens. Lavice jsou původní, pocházejí ještě ze 13. století. Za pozornost rovněž stojí relikvie Tří králů a zlatá truhlice, pocházející z 12. století.

Během druhé světové války ji zasáhlo celkem 70 leteckých bomb, přesto se nezhroutila. V roce 1996 byla zapsána na seznam kulturního dědictví UNESCO a k posledním úpravám došlo před třemi roky, kdy byla okna katedrály doplněna vitráží z 11 500 stejně velkých kousků barevného skla.

Nicméně katedrála je stále vylepšována, možná i kvůli prastaré pověsti, která hrozí, že až bude celý chrám hotov, nastane konec světa.

4. Cathédrale Notre-Dame de Rouen Lokalita: Rouen, Francie Rok dokončení: 1877 Výška: 151 m

Když se řekne katedrála Notre-Dame, každý si vybaví Paříž a hrbatého zvoníka Quasimoda. Pařížská katedrála však měří „jen“ 69 metrů. To její jmenovkyně, nacházející se ve francouzském Rouenu, je podstatně vyšší.

Podobně jako většina jiných církevních staveb, ženoucích se do výšky, je i ona vystavěna v gotickém stylu, vyjma krypty, která je románská. A i její stavba trvala pěkně dlouho, začalo se s ní v roce 1220 a dělníci si mohli říct „padla“ až v roce 1880.Stejně jako mnoho dalších sakrálních staveb i tato si prošla spletitou historií. Náboženské války v 15. století se jí málem staly osudnými, například byla vyrabována kalvinisty. Za druhé světové války byla katedrála v dubnu 1944 poškozena sedmi bombami.

Po spojeneckém vylodění v Normandii byl chrám vystaven palbě znovu. Ta byla tak zuřivá, že se během ní žárem roztavily zvony, jejichž zbytky jsou na podlaze kostela dodnes patrné.

5. Kostel svatého Mikuláše Lokalita: Hamburk, Německo Rok dokončení: 1874 Výška: 147 m

Německý Hamburk byl během války častým cílem amerických a britských náletů. Kostel svatého Mikuláše je toho dodnes důkazem. Pilotům letadel sloužil jako orientační bod, nicméně ani jemu se letecké pumy nevyhnuly.

Kdysi velkolepý kostel dnes stále vypadá jako po nájezdu husitů. Chrám vznikl mezi lety 1846 a 1874 a je vystavěn v neogotickém stylu. Po válce byla chrámová loď zbourána, suť byla použita ke zpevnění břehů řeky Labe a zůstala stát už jen krypta, několik zdí a věž, která je po televizním vysílači druhou nejvyšší hamburskou stavbou.

V kostele se nachází známá zvonkohra, skládající se z 51 zvonků.

6. Notre-Dame de Strasbourg Lokalita: Štrasburk, Francie Rok dokončení: 1439 Výška: 144 m

I Štrasburk má svou katedrálu, zasvěcenou Matce Boží, nebo-li Notre-Dame. Její stavba probíhala v letech 1015–1439. Byla postavena na místě dřívější římské svatyně. Ačkoli dnes leží katedrála na francouzském území, architektonicky náleží spíše do tradice německého gotického stavitelství.

Ostatně Štrasburk během historie neustále pendloval mezi Francií a Německem.Spisovatel Victor Hugo katedrálu označil jako obrovský zázrak. A nebyl daleko od pravdy, katedrála je dodnes považována za jeden z vrcholů gotického stavitelství.

Chrám byl již od 14. století vybaven různými orloji, ten současný pochází z 19. století. V letech 1769 až 1789 zde působil jako kapelník český skladatel František Xaver Richter.

7. Bazilika Matky Boží bolestné Lokalita: Licheń Stary, Polsko Rok dokončení: 2000 Výška: 142 m

Polsko je jednou z nejreligióznějších zemí Evropy, takže asi nepřekvapí, že dodnes zde vznikají velkolepé kostely. Katolický chrám Matky Boží bolestné ve středopolské Staré Líchni byl dokončen teprve před šesti lety.

Autorkou projektu je polská architekta Barbara Bielecká, která navrhla chrámovou loď 120 metrů dlouhou a 77 metrů širokou.Ikona Panny Marie pocházející z 18. století se nachází přímo v bazilice nad hlavním oltářem a kostel se ihned stal jedním z nejoblíbenějších poutních míst polských věřících.

8. Bazilika svatého Petra Lokalita: VatikánRok dokončení: 1626 Výška: 138 m

Centrem katolické církve je Vatikán a zde se nachází jeden z nejznámějších chrámů světa, nejdůležitější katolický kostel. Ano, jedná se o baziliku svatého Petra, jejíž stavbu mimo jiné vedl i Michelangelo.

Základní kámen baziliky byl položen v roce 1505, vysvěcena byla v roce 1629 a za rok jejího dokončení je považován rok 1666, byť úpravy na ní probíhaly i nadále. Bazilika je dlouhá 211 metrů, vejde se do ní 60 000 lidí a nachází se zde 30 oltářů.

Chrám je vystaven částečně v renesančním a částečně v barokním stylu. Pod hlavním oltářem se má nacházet hrobka svatého Petra, archeologické výzkumy to však nepotvrdily. V rozsáhlých kryptách pod bazilikou se nachází více než sto hrobů.

Pohřbeno je zde 91 papežů, dále několik katolických panovníků, sv. Ignác z Antiochie, skladatel Giovanni Pierluigi da Palestrina a mnozí další. Pohřben je zde i jeden Čech, kardinál Josef Beran.

9. Katedrála svatého Štěpána Lokalita: Vídeň, Rakousko Rok dokončení: 1433 Výška: 137 m

I Rakousko má dlouhou katolickou tradici, což se odráží v místních bohatých sakrálních stavbách. Vídeňský dóm svatého Štěpána je asi tou nejznámější. Za rok jejího dokončení je považován rok 1433 a na její výstavbě se podílela řada rodáků z Čech, například Jan z Prachatic.

Rozměry dómu jsou založeny na číslech 3 a 4. Podle starých údajů je jeho šířka 111 stop, délka 333 stop a jižní věž vysoká 444 stop. Počet schodišťových stupňů k věžní místnosti je 343. Zábradlí schodiště ke kazatelně se skládá z kruhů, rozdělených stylizovaným troj- nebo čtyřlistem.

Během celé 2. světové války, navzdory mnoha bombovým útokům na Vídeň, nebyl dóm významněji poškozen. Těsně před koncem války však kostel vzplál obrovským požárem. Shořela kompletně střecha, klenba nad chórem se zřítila, byla zničena císařská empora, varhany a spadl i jeden z místních zvonů.

Dóm svatého Štěpána byl znovuotevřen až po sedmi letech.Zajímavá je střecha chrámu. Je velmi strmá, sklon v nejprudším místě dosahuje 80º. Původní krov byl vytvořen z modřínového dřeva o celkovém objemu 2000 m³.

Po zmíněném požáru v roce 1945 byl nahrazen 605tunovou ocelovou konstrukcí. Je pokryta asi 230 000 taškami v deseti různých barvách, pocházejících z moravské dílny v Poštorné u Břeclavi.

10. Nová katedrála Lokalita: Linec, RakouskoRok dokončení: 1924 Výška: 134 m

A ještě jednou naši jižní sousedé. I Linec se může pochlubit katedrálou, jejíž výška vzbuzuje obdiv. Stavba novogotické katedrály započala v roce 1855 za rakouského císařství, pokračovala i během existence dualistického státu Rakousko-Uhersko a dokončena byla v roce 1924, tedy až po vyhlášení rakouské republiky.

Podle plánů měla být vyšší než vídeňský dóm svatého Štěpána. Ale tehdejší vládní místa nařídila, že nejvyšší kostel v celém císařství musí mít hlavní město, takže v lineckých plánech muselo dojít ke změnám.

Ale jeden rakouský primát katedrále zůstal – pojme nejvíce lidí ze všech rakouských chrámů, její kapacita je 20 000 lidí.

* Ve španělské Barceloně již od roku 1882 roste slavný chrám Sagrada Família, který by měl po svém dokončení dosáhnout výšky 170 metrů. Jejím autorem není nikdo jiný než proslulý katalánský architekt Antonio Gaudí.

Chrám by měl být dokončen v roce 2026 při příležitostí stého výročí Gaudího smrti.Další pořadí

11. Kostel sv. Petra Lokalita: Hamburk, Německo Rok dokončení: 1878 Výška: 133 m 12. Kostel sv. Michala Lokalita: Hamburk, Německo Rok dokončení: 1786 Výška: 132 m 13. Kostel sv. Martina Lokalita: Landshut, Německo Rok dokončení: 1500 Výška: 131 m 14. Modlitebna svatého Josefa Lokalita: Montreal, Kanada Rok dokončení: 1967 Výška: 129 m 15. Kostel sv. Jakuba Lokalita: Hamburk, Německo Rok dokončení: 1962 Výška: 125 m

77. Kostel svatého Bartoloměje Lokalita: Plzeň, Česká republika Rok dokončení: 1600 Výška: 102,3 m

80. Katedrála svatého Václava Lokalita: Olomouc, Česká republika Rok dokončení: 1892 Výška: 101 m 88. Katedrála svatého Víta, Václava a Vojtěcha Lokalita: Praha, Česká republika Rok dokončení: 1929 Výška: 99,5 m 171. Kostel nanebevzetí Panny Marie Lokalita: Spišská Nová Ves, Slovensko Rok dokončení: nejspíše 14. století Výška: 87 m 194. Kostel svatého Martina Lokalita: Bratislava, Slovensko Rok dokončení: 14. století Výška: 85 m

Nejvyšší kostely, jejichž věže se v minulosti zhroutily 1. Katedrální kostel Panny Marie v Lincolnu Lokalita: Lincoln, Velká Británie Výška: 159,7 m Její centrální věž se v roce 1549 zhroutila a již nebyla obnovena. 2.

Kostel svatého Olafa Lokalita: Talin, Estonsko Výška: 158,4 m Hlavní věži se stal v roce 1625 osudný úder blesku 3. Katedrála svatého Petra Lokalita: Beuvais, Francie Výška: 153 m K zhroucení věže došlo v roce 1573 4.

Kostel svaté Marie Lokalita: Stralsund, Německo Výška: 151 m V roce 1647 se jednalo o nejvyšší stavbu světa, v tom roce však blesk hlavní věž zničil 5. Kostel svatého Petra Lokalita: Riga, Lotyšsko Výška: 136 m Věž spadla hned dvakrát, v roce 1666 a v roce 1721

Autor: Martin Janda
Rubriky:  Architektura
Publikováno:
Další články autora
Právě v prodeji
Tip redakce
reklama

Související články

Stopa války v našich končinách: Dělníci...

Více než 2 000 kusů druhoválečné munice našli ve středu tohoto týdne dělníci při...

Bauhaus, který s prodejnou nářadí...

Německo dvacátých let dvacátého století? Vleklá krize, nezaměstnanost,...

Alhambra: Perla vsazená do smaragdu

Památky civilizace muslimského okruhu jsou obvykle k vidění v Asii...

Kus Japonské historie

Badatelé z Archeologické výzkumné jednotky města Kjóto našli možné stopy...

Model tokijského vodního kanálu z...

V den zahájení Olympijských her v Tokiu se otevřel i Olympijský festival...

Cihlový dům: klasika, která...

Pěkná pálená cihla, to je základ stavení. Nic proti tvárnicím,...

Národní muzeum představilo...

Před Novou budovou Národního muzea se již řadu let vyjímá necelých...

Altán pro onkologické pacienty...

Nadějné vyhlídky, tak zněl název kreativního úkolu, v rámci něhož osm...

Náhled do jednoho z nejvyšších...

Všichni v Šanghaji znají „otvírák“ neboli jednu z nejimpozantnějších...

Architekti obnoví Mendelův...

Místo, v němž Gregor Johann Mendel položil základy dnešní genetiky,...

Nenechte si ujít další zajímavé články

Pomohla Mussolinimu Etna?

Pomohla Mussolinimu Etna?

Lávový jazyk sicilské sopky Etny v listopadu 1928 dychtivě olízl městečko...
Sedm kulí jako v Sarajevu? Ani náhodou!

Sedm kulí jako v Sarajevu? Ani...

„Žofinko! Neumírej! Zůstaň naživu kvůli našim dětem!“ sípal umírající následník...
Ze sestry se vyklubala matka

Ze sestry se vyklubala matka

„Viagru si beru jen ve chvíli, kdy chci mít sex s více než jednou ženou,“...
Ve starověkém městě Ur se trestalo podle biblického hesla oko za oko

Ve starověkém městě Ur se...

Právo urputně hájí starověký král Šulgi. „Mezopotámští králové brali svůj úkol...
Obr z Cardiffu: Vtípek, který oklamal Ameriku

Obr z Cardiffu: Vtípek, který...

„Zemi v dávných dobách obývali obři!“ hlásají novinové titulky...
Camp David: Místo, kde se píšou dějiny, obdivuje Churchill či Břežněv

Camp David: Místo, kde se píšou...

Dvojice mužů jedoucích na koních procválá kolem nevelké chatky. Zčistajasna se...
V Uherském Hradišti stála škola už v 9. století

V Uherském Hradišti stála škola...

Procesí lidí s knězem v čele stoupá na vyvýšeninu nad řekou Moravou. Svatý muž se zastaví a...
Stalo se Pohansko u Břeclavi šperkařským srdcem Velké Moravy?

Stalo se Pohansko u Břeclavi...

Muž si otře zpocené čelo. Už celý den se ve své šperkařské dílně věnuje výrobě...
Život je pes! Proč psy spojujeme se špatnými věcmi?

Život je pes! Proč psy spojujeme se...

Cítím se pod psa. Venku je počasí, že by psa nehnal. Prostě zima, jako v...
Poznejte své IQ

Poznejte své IQ

V našem profesionálně sestaveném testu ihned zjistíte přesné výsledky a obdržíte certifikát.