„Neexistuje žádná souvislost mezi používáním mobilního telefonu a nádory mozku nebo centrální nervové soustavy.“ Takový je výsledek největšího výzkumu souvislosti mezi užíváním mobilních telefonů a vznikem rakoviny.
Tato zpráva přináší úlevu téměř pěti miliardám držitelů předplacených SIM-karet po celém světě.
Studii publikovanou v British Medical Journal zveřejnili Dánští vědci, kteří zkoumali 358 403 uživatelů mobilních telefonů po dobu 18 let. Tato jediná kohortní studie (tj. významná klinická studie založená na anonymním sběru dat), která se kdy zabývala rakovinou a užíváním mobilů, prostudovala Dánský národ v několika etapách.
Nejprve do roku 1995 prozkoumala 420 095 držitelů mobilních telefonů, stejně tak pokračovala v následující periodě 1996 – 2002. Tehdy se žádná souvislost s rakovinným bujením neprokázala a tak vědci pokračovali ve výzkumu dál, až do roku 2007, kdy už mobil vlastnilo více než 3 800 000 lidí.
Vědci zkoumali data celé populace, konkrétně lidí starších 30 let narozených v Dánsku po roce 1925. Vědci Dány rozdělili do dvou skupin na vlastníky mobilních telefonů a na ty, co mobil nevlastní. Informace o lidech pocházely od mobilních operátorů, kteří v Dánsku působí a z Dánského rejstříku pacientů s rakovinou.
Tento ojedinělý přístup zvyšuje relevantnost studie, nevychází z rozhovorů či dotazníků, jako předešlé studie, kterým právě kvůli dotazníkové metodě byla vytýkaná možná manipulace výzkumů či zaujatost ve prospěch celého byznysu mobilních operátorů.
Ve studovaném období 1990 – 2007 celkem vzniklo 10 729 nádorů centrální nervové soustavy. Když vědci čísla omezili jen na ty pacienty, kteří používali mobil nejdéle, tedy 13 let a více, vznik rakoviny byl téměř stejný u těchto občanů i u těch, kteří nikdy mobil nepoužívali. Konkrétně poměr relativní incidence (počet nově se vyskytujících případů onemocnění v určitém čase a prostoru) byl 1,03 u mužů, 0,91 u žen, u uživatelů méně než 10 let 1,04 u mužů i žen, čísla jsou obdobná i dále. Stejně tak se neprokázala souvztažnost anatomického umístění nádorů v oblasti kolem uší a telefonováním z mobilu.
„Tato nová čísla jsou konejšivá,“ říká k výsledku Švédský profesor Anders Ahlbom z Institutu Karolinska. „Je však jisté, že se v této kohortní studii a monitorování zdravotních registrů bude muset i nadále pokračovat.“.