Určit správně dobu úmrtí (respektive tzv. post mortem interval) je pro kriminalisty často zcela klíčové, pro forenzní lékaře však představuje nemalý problém. Komplikace přináší zejména nespolehlivost počasí či míra poškození těla před smrtí či po ní. Každá metoda, která doplní ty stávající, je proto nadmíru vítaná.
Vědci z univerzity v italském Bari pod vedením Biagia Solarina na nedávné konferenci v německém Frankfurtu navrhli nový způsob, založený na sledování pohybu řasinek nosních sliznic.
Tyto drobné brvy se nacházejí na povrchu buněk tvořících sliznici. Jejich pohyby slouží v živém těle k odstraňování hlenu, částeček prachu či bakterií. Fígl italských vědců je založen na tom, že pohyby těchto řasinek neustávají okamžitě po smrti, ale trvají i nějakou dobu po ní.
Solarino, který se svým týmem prozkoumal těla 100 zesnulých osob, došel k závěru, že řasinky konají své pohyby i 20 hodin po smrti. Tento způsob určování post mortem intervalu je tedy mimořádně vhodný zejména v případě těl, která byla zbavena života před dobou kratší, než je 24 hodin.