Pokud nepatří zelenina a obzvláště brokolice mezi vaše oblíbené společníky, zkuste najít kompromis. O tom, že čerstvá brokolice obsahuje látky s protirakovinnými účinky, lidé vědí už nějakou dobu. Nyní vědci z University of Illinois zjistili něco, co její účinky ještě potencuje, ale současně ji možná učiní přijatelnější i pro ty, kteří „zelenou hmotu“ obcházejí obloukem.
Čerstvá brokolice doplněná nějakým pikantním jídlem, které obsahuje enzym myrozinázu má výrazně vyšší léčivé účinky a navíc zajišťuje, že se účinné látky vstřebávají v horní části trávicího systému, kde přinášejí maximální zdravotní přínos (myrozináza je zajímavý enzym, který je součástí obranného systému rostlin proti býložravcům).
Čím si ochutit brokolicové růžičky? Nejlépe hořčicí, křenem nebo wasabi, čím pikantnější, tím lépe, tím větší efekt. Dobrovolníci zavzatí do studie pojídali brokolici čerstvou i vařenou v různých kombinacích s pikantními dochucovadly a pak jim byly měřeny v různých intervalech v krvi i v moči bioaktivní látky.
Výsledky potvrdily předpoklady vědců. Pro zachování aktivních látek je nejlépe brokolici tepelně neupravovat nebo jen několik minut ovařit v páře, ale v kombinaci s pikantními dochucovadly se zvyšují účinky i brokolice vařené.
Princip účinku je v tom, že myrozináza štěpí substráty za vzniku sulforafanu (sloučenina ze skupiny isothiokyanátů). Sulforafan působí jako antioxidant a stimulátor přirozených enzymů, u osob, které jej přijímají v potravě je snížené riziko výskytu rakoviny, zejména prsu a prostaty.
K dalším potravinám, které při společné konzumaci zvýší příznivé účinky brokolice, patří ředkvičky, zelí, rukola, řeřicha a růžičková kapusta.
Vědci také tvrdí, že tři až pět porcí brokolice týdně poskytuje dostatečně účinnou ochranu proti vzniku nádorů. Pikantní koření navíc může smířit s brokolicí i její dosavadní nepřátele, brokolici je možné s křenovým jogurtem dávat na salát nebo na pizzu, samozřejmě až na upečenou, doporučují odborníci.