Vědci z University of Glasgow tvrdí, že udělali první nesmělé kroky k vytvoření „života“ z anorganických chemických látek a tak potenciálně definovali novou vědeckou disciplinu, „anorganickou“ biologii.
Profesor Lee Cronin a jeho tým se inspirovali organickou chemií živých organismů (na bázi uhlíkatých sloučenin, cukrů, aminokyselin, nukleotidů, cukrů atd.) ale pokusili se základní principy převést do anorganického světa, dosud považovaného za neživý.
To, o co se snaží, je vytvořit samoreprodukující se anorganické buňky, které by v podstatě svými projevy byly živé. Buňky mohou mít izolovaný systém tvořený vnějšími i vnitřními membránami, které řídí průchod hmoty a energie v nich, což znamená, že ve stejné buňce může izolovaně probíhat několik chemických procesů – stejně jako v biologické buňce.
Výzkumníci říkají, že anorganické buňky, které mohou také ukládat elektřinu, by mohly být použity v nejrůznějších aplikacích v lékařství, jako senzory nebo regulátory chemických reakcí.
Výzkum zaměřený na vytvoření „anorganického života“, je v raném stádiu, ale profesor Cronin se domnívá, že je docela reálný. Jeho výstupy by mohly také pomoci pochopit, jak se život vlastně objevil. V současném světě by tento přístup jistě našel uplatnění při definování nových technologií, na základě vývoje v materiálním světě.