
Žebernatky (Ctenophora) jsou průsvitné mořské organismy podobné medúzám. Na rozdíl od nich však nepatří mezi žahavce, ale jsou řazeny do zcela samostatné linie (kmenu) láčkovců. Podle paleontologa Feng Tanga z Čínské akademie geologických věd v Pekingu je nový nález, pojmenovaný Eoandromeda octobrachiata, třeba považovat právě za žebernatku.
Na tom by ještě nebylo nic tak zvláštního. Stáří fosílie, celých 580 miliónů let, však dělá z tohoto nálezu skutečně zajímavou událost. Tento živočich totiž žil ještě hluboko před začátkem kambria v období, které vědci nazývají ediakara.
Takové stáří znamená, že větev žebernatek je třeba v evolučním stromu posunout do mnohem základnější pozice, než tomu bylo doposud. Žebernatky se podle všeho vyvinuli dříve, než žahavci, tedy např. medúzy či mořské sasanky.
Z tohoto nálezu má zvláštní radost Andy Baxevanis z laboratoří Národního výzkumného ústavu pro lidský genom v Beshedě v Marylandu, který se svým týmem právě pracuje na porovnávání genů mořských hub, láčkovců a dalších jednoduchých živočichů.
Jeho předběžné výsledky potvrzují správnou interpretaci fosílie z Číny: žebernatky jsou skutečně prastarou skupinu a jsou starší, než medúzy a ostatní žahavci.